MBDA "Milan", ok. 1971
(Euromissile "Milan")

Przeciwpancerny kierowany pocisk rakietowy. Francja/Niemcy.
Przeciwpancerny kierowany pocisk rakietowy MBDA ”Milan-II”. (Źródło: Jackehammond via "Wikimedia Commons").
Przeciwpancerny pocisk rakietowy ”Milan” produkowany był przez koncern Euromissile. W 1994 r. pociski ”Milan-1” nie były produkowane, ”Milan-2” stanowiły obiekt eksportu, a ”Milan-3” produkowane były tylko dla armii Francji i RFN. Jedynie najnowszy z tych pocisków był w stanie zwalczać czołgi osłonięte pancerzem reaktywnym, a zastąpienie pirotechnicznego markera pocisku ksenonową lampą błyskową ułatwia jego naprowadzanie. ”Milan” był już jednak bronią mało perspektywiczną.

Opracowany został również kompleks ”Flame”, będący połączeniem pocisku ”Milan” dowolnej wersji z wyrzutnią radzieckich ppk Fagot i Konkurs. Dzięki zastosowaniu łatwo wymiennej prowadnicy-adaptera i wymianie bloku kierowania można odpalać z niej ”Milany” (dodanie bloku sterowania i adapterów wyrzutni ppk zamontowanych na BWP i BRDM umożliwia zamienne stosowanie ”Milan-ów” i rakiet radzieckich). Oferta ”Flame” jest skierowana do krajów dysponujących jedynie najstarszymi wersjami ppk Fagot, ponieważ nowocześniejsze Fagot-2, a tym bardziej Konkurs-2 wyraźnie przewyższają swymi walorami bojowymi pociski koncernu Euromissile.

”Milan” znalazł się na uzbrojeniu 41 państw. Użytkownicy:
- Francja,
- Hiszpania,
- Indie- w 2009 r. wojska lądowe zamówiły 4100 ppk ”Milan 2T”. Pociski mają być wyprodukowane na terenie Indii, w zakładach Bharat Dynamics. W 2009 r. indyjskie wojska lądowe prowadziły z MBDA rozmowy nt. ewentualnego transferu technologii ”Milana ER”, o zasięgu wydłużonym do 3 km, który miałby trafić do arsenału indyjskiego lotnictwa (jako uzbrojenie śmigłowców) oraz wojsk lądowych,
- Niemcy,
- RPA- w 2008 r. dostarczono pierwszą partię nowych, wykorzystujących wyłącznie technikę cyfrową, wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych ”Milan ADT” (ADvanced Technologies), wyprodukowanych przez MBDA Deutschland/LFK. Kontrakt obejmuje także dostawę ppk ”Milan 3”. Wyrzutnie ppk ”Milan ADT” trafią do jednostek piechoty oraz pododdziałów specjalnych.
Zastosowany został w wojnie falklandzkiej, konfliktach w Libanie i Czadzie, oraz w operacji Pustynna Burza.

W Polsce.

W 1994 r. podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach był prezentowany przeciwpancerny kierowany pocisk rakietowy Euromissile ”Milan”, który był oferowany dla Wojska Polskiego. Euromissile zaproponowała polskim zakładom zbrojeniowym współpracę w różnych formach, łącznie z możliwością produkcji kompletnego systemu uzbrojenia.

Konstrukcja:

Dane techniczne (wg [1]):
Zasięg rażenia- 1900 m.

Źródło:

[1] Szulc T. ”Oferta zagraniczna na MSPO'94”. Nowa Technika Wojskowa nr 11/1994.
[2] Reklama. Nowa Technika Wojskowa nr 10/1995.
[3] Szulc T. ”Oferta zagraniczna na MSPO'94”. Nowa Technika Wojskowa nr 11/1994.
[4] (AR) ”Milany 2 dla Indii”. Nowa Technika Wojskowa nr 3/2009.
[5] (AK) ”Pierwsze seryjne Milany ADT dla RPA”. Nowa Technika Wojskowa nr 4/2008.
blog comments powered by Disqus