Działowski "Bydgoszczanka", 1925

Szybowiec amatorski. Polska.
Szybowiec amatorski ”Bydgoszczanka”. (Źródło: archiwum).
W połowie 1924 bracia Stanisław i Mieczysław Działowscy rozpoczęli w warsztatach Szkoły Pilotów w Bydgoszczy budowę szybowca "Bydgoszczanka" własnego projektu. Budowa szybowca została zakończona w 1925 r. "Bydgoszczanka" wzięła udział w II Konkursie Szybowców na Oksywiu koło Gdyni w maju-czerwcu 1925 r., pilotowana przez Strzelczyka. Pierwszy lot trwający 15 s wykonała 18 maja 1925 r.

Podczas zawodów wykonano na niej 8 lotów w łącznym czasie 1 min 12 s. Szybowiec został pod koniec zawodów rozbity. Początkowo szybowiec miał podwozie płozowe, ster wysokości niedzielony, a ster kierunku wysoko umieszczony. Po uszkodzeniu przy nieudanym starcie szybowiec przerobiono, wykonując wykrój w sterze wysokości (na ster kierunku) i umieszczając niżej ster kierunku, a podwozie zmieniono na kołowe.

Konstrukcja:
Jednomiejscowy górnopłat o konstrukcji drewnianej.
Płat trapezowy, dwudźwigarowy, do pierwszego dźwigara kryty sklejką, dalej płótnem. Skrzydła mocowane do wzmocnionego żebra, umieszczonego na pionowych rozporkach kraty kadłuba i usztywnione drutami biegnącymi do górnej i dolnej listwy ramy kadłuba. Lotki z dużym rogowym odciążeniem aerodynamicznym, mogły być wychylane jednocześnie w dół lub w górę, wspomagając działanie steru wysokości.
Statecznik poziomy i stery kryte płótnem.
Kadłub w postaci płaskiej kraty, składającej się z owalnej ramy sklejanej z kilku warstw listew i pionowych rozporek, wykrzyżowanej drutami. Na poziomej beleczce w przedzie kadłuba, siodełko pilota.
Podwozie początkowo płozowe, później kołowe.

Dane techniczne "Bydgoszczanka" (wg [2]):
Rozpiętość- 10,24 (wg [1]- 10,25) m, długość- 6,5 m, wysokość- 2,6 m, powierzchnia nośna- 15 m2.
Masa własna- 78 kg, masa użyteczna- 70 kg, masa całkowita- 148 kg.

Galeria

  • ”Bydgoszczanka” w locie. (Źródło: archiwum).

Źródło:

[1] Glass A. ”Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939”. Wydawnictwo Komunikacji i Łączności. Warszawa 1977.
[2] Glass A. ”Polskie konstrukcje lotnicze do 1939”. Tom 1. Wydawnictwo STRATUS. Sandomierz 2004.
blog comments powered by Disqus