Kompol "Stratus R 15C", 1982

Lotnia. Polska.
Lotnia ”Stratus R 15” w locie. I Lotniowe Mistrzostwa Państw Socjalistycznych, Żar 1987 r. (Źródło: Skrzydlata Polska nr 33/1987).
Lotnię ”Stratus R 15C” skonstruował Grzegorz Rycaj w Akademickim Ośrodku Konstrukcyjnym WDKP Kompol. Powstała ona w 1982 r. i wyróżniała się znakomitymi osiągami. Była to lotnia w pełni nowoczesna pod względem układu konstrukcyjnego. Dokumentacja lotni została opracowana w czterech wersjach wymiarowych zależnie od masy pilota.

”Stratus R15C” wywołał znaczne zainteresowanie wśród lotniarzy. Użytkowany był przez naszych czołowych lotniarzy, którzy odnieśli szereg sukcesów w połowie lat 1980-tych. Na lotniach ”Stratus R 15C” startowali podczas I Lotniowych Mistrzostw Państw Socjalistycznych, zorganizowanych na górze Żar (7-17.07.1987 r.), polscy lotniarze- Krzysztof Grzyb (8 miejsce), Michał Ornatkiewicz (16 miejsce) i Zbigniew Daszkiewicz (21 miejsce).

Konstrukcja:
Szkielet lotni składał się z dwóch krawędzi natarcia, dźwigara, kila, masztu i sterownicy. Wykonany z rur duraluminiowych i usztywniony układem dolnych oraz górnych cięgieł.
Pokrycie lotni dwustronne- górne oraz dolne. Dźwigar (”pływający”) schowany wewnątrz pokrycia. Końcówki skrzydła podparte ruchomo z ograniczeniem minimalnego zwichrzenia. Wyposażone w linki antyflatterowe.

Galeria

  • ”Stratus R 15” na starcie. I Lotniowe Mistrzostwa Państw Socjalistycznych. (Źródło: Skrzydlata Polska nr 33/1987).

Źródło:

[1] Kucharski Henryk ”Rekordy z Żaru”. Skrzydlata Polska nr 33/1987.
[2] Kibiński J. ”Lotniarstwo dla każdego”. Biblioteczka Skrzydlatej Polski. Wydawnictwa Komunikacji i Łączności. Warszawa 1989.

blog comments powered by Disqus