CyanoPlane, 2010

Bezpilotowy, dźwigowy aparat latający. Polska.
Bezpilotowy aparat latający CyanoPlane w locie. (Źródło: Copyright ”SAE AERODESIGN Poznań”).
Bezpilotowy aparat latający CyanoPlane został opracowany i zbudowany w latach 2009-2010 r. przez zespół studentów z Akademickiego Klubu Lotniczego, który działa przy Politechnice Poznańskiej. Jest to samolot bezzałogowy stworzony specjalnie był do udziału w zawodach SAE AeroDesign East. Celem tych zawodów jest zaprojektowanie, obliczenie i zbudowanie modelu samolotu, który udźwignie jak największą masę. Członkami zespołu byli: Wojciech Batog, Marcin. Maćkowiak, Maciej Olechnowicz, Marcin Gajewski, Bartosz Szymkowiak, Maciej Wnuk, Adam Szcześniak, Radosław Górzeński.

Samolot na 2010 r. bazował w dużej mierze na samolocie Orca. Elementem wyróżniającym model są winggridy wzorowane na końcówkach ptasich skrzydeł.

Został oblatany 18.04.2010 r. na lotnisku Bednary. Wykonał wówczas z powodzeniem 2 loty testowe z próbnym ładunkiem 4 kg. Drugi lot zakończony był przymusowym lądowaniem- samolot unosił się w powietrzu nieco za długo, co zaowocowało w końcu brakiem paliwa w zbiorniku. Pomimo 4 kg cegły na pokładzie maszyna całkiem elegancko doszybowała na pas i skończyło się bez szkód.

BSL zajął najlepsze, z dotychczasowo uzyskanych, 6. miejsce w najbardziej prestiżowej klasie Regular w gronie 44 drużyn z USA, Kanady, Brazylii, Meksyku, Wenezueli, Porto Rico, Indii i Polski, pozostawiając w tyle drużyny lotniczych polskich uczelni: Politechniki Warszawskiej (12. miejsce) i Politechniki Rzeszowskiej (20. miejsce). Model zdołał unieść 13,2 kg obciążenia.

29.11.2010 r. model ten został zawieszony, w ramach ekspozycji stałej, w holu nowootwartego budynku Biblioteki Technicznej Politechniki Poznańskiej.

Konstrukcja:
Górnopłat.
Podwozie trójkołowe z kołem przednim, stałe.

Galeria

  • CyanoPlane w locie. (Źródło: Copyright ”SAE AERODESIGN Poznań”).
  • Samolot jako eksponat w holu nowootwartego budynku Biblioteki Technicznej Politechniki Poznańskiej. (Źródło: Copyright ”SAE AERODESIGN Poznań”).

Źródło:

[1] "SAE AERODESIGN Poznań"
blog comments powered by Disqus