Orca, 2009

Bezpilotowy, dźwigowy aparat latający. Polska.
Bezpilotowy aparat latający Orca. (Źródło: Copyright ”SAE AERODESIGN Poznań”).
Bezpilotowy aparat latający Orca został opracowany i zbudowany w latach 2008-2009 r. przez zespół studentów z Akademickiego Klubu Lotniczego, który działa przy Politechnice Poznańskiej. Jest to samolot bezzałogowy stworzony specjalnie był do udziału w zawodach SAE AeroDesign. Celem tych zawodów jest zaprojektowanie, obliczenie i zbudowanie modelu samolotu, który udźwignie jak największą masę. Członkami zespołu byli: Wojciech Batog, Krzysztof Kotecki, Marcin Gajewski, Hubert Hausa, Bartosz Szymkowiak, Maciej Wnuk, Adam Szcześniak, Radosław Górzeński.

Prace projektowe nad modelem rozpoczęły się w październiku 2008 r., natomiast jego budowa w styczniu 2009 r. Pierwszy lot samolot wykonał 21.02.2009 r. na lotnisku Bednary. Maszyna podczas lotu ze wstępnym obciążeniem 3 kg zachowywała się poprawnie. Pierwszy lot zakończył się powodzeniem. W drugim locie samolot doznał uszkodzenia przedniej części kadłuba i co najdziwniejsze, w niewytłumaczalny sposób, zniknęła maska modelu.

BSL Orca wziął udział w zawodach SAE AeroDesign, które odbyły się w 6-8.03. 2009 r. w Los Angeles (Kalifornia, USA). Startując w klasie Regular wywalczył 8 miejsce na (31 startujących ekip), wyprzedzając pozostałe reprezentacje z Polski- ekipę z Politechniki Rzeszowskiej i Politechniki Wrocławskiej.

Konstrukcja:
Górnopłat.
Płat o obrysie trapezowym, trójdzielny. Końcówki skrzydeł posiadają lekki wznios dodatni. Pokrycie z folii. Płat wyposażony w lotki.
Kadłub o obrysie prostokątnym. Przód kadłuba wykonany z tworzywa sztucznego, metodą formowania próżniowego. Pokrycie z folii.
Usterzenie w układzie klasycznym.
Podwozie trójkołowe z kołem przednim, stałe.

Galeria

  • Orca podczas pierwszych prób. 21.02.2009 r. (Źródło: Copyright ”SAE AERODESIGN Poznań”).
  • W locie. (Źródło: Copyright ”SAE AERODESIGN Poznań”).
  • Widok od tyłu. (Źródło: Copyright ”SAE AERODESIGN Poznań”).

Źródło:

[1] "SAE AERODESIGN Poznań"
blog comments powered by Disqus