Solaris "Sigma", 2001

Samolot dyspozycyjny, turystyczny. USA.
Samolot dyspozycyjny i turystyczny Solaris ”Sigma”. (Źródło: via Konrad Zienkiewicz).

Samolot Solaris "Sigma" został zaprojektowany, pod nazwą Ruschmeyer R.90, przez niemieckiego inżyniera Horsta Ruschmeyera. Prototyp został oblatany 8.08.1988 r. Produkcja seryjna została podjęta w firmie Ruschmeyer Aircraft-Production. W 1996 r. firma Ruschmeyer ogłosiła bankructwo.

W 1999 r. jej majątek został nabyty przez amerykańską firmę Solaris Aviation Inc.. W 2001 r. produkcja samolotu została wznowiona pod nowym oznaczeniem Solaris "Sigma".

W Polsce.

W 1999 r. Szybowcowe Zakłady Doświadczalne w Bielsku-Białej ogłosiły upadłość. Majątek trwały SZD został wykupiony przez spółkę o całkowicie niemieckim kapitale Allstar Leasing sp. z o.o. Spółka ta wydzierżawiła go firmom Allstar PZL Glider i Solaris Aviation, które wznowiły w zakładzie produkcję lotniczą.

Firma Solaris Aviation w w Bielsku-Białej, o kapitale niemieckim, miała produkować czteromiejscowe samoloty dyspozycyjne Solaris "Sigma" (znany wcześniej jako Ruschmeyer R.90), przeznaczone na rynek amerykański. Przymiarki do ich produkcji rozpoczęto w SZD już w 1996 r. Wykonano wtedy próbną serię elementów skrzydła.

Źródło:

[1] Dobrzyński J. ”W Bielsku-Białej”. Skrzydlata Polska nr 3/2001.
[2] Internet
blog comments powered by Disqus