Proair "Skywalk GL 165"

Wiatrakowiec. Czechy.
Wiatrakowiec Proair ”Skywalk GL 165”. (Źródło: Copyright ”LZ- przedstawiciel czeskiego przemysłu lotniczego w Polsce”).
Wiatrakowiec Proair ”Skywalk GL 165” został zbudowany w firmie Proair a.s., założonej w 2003 r. w Pradze. Głównym zadaniem firmy było uruchomienie komercyjnej produkcji wiatrakowców, które od 10 lat były budowane przez zespół amatorów. Po wybudowaniu kilku amatorskich prototypów, zdecydowano o stworzeniu profesjonalnej firmy z niezbędnym kapitałem i silnym zapleczem techniczno-handlowym. W 2003 r. Proair rozpoczął produkcję nowego typu małego, mobilnego wiatrakowca nowej generacji. W 2004 r. zbudowano prototypową serię wiatrakowców i zdobyto niezbędne certyfikaty LAA. W 2005 r. rozpoczęto sprzedaż wiatrakowca Proair ”Skywalk GL 165”.

Wiatrakowiec ”Skywalk GL 165” jest przystosowany jak do lotów sportowych, turystycznych i na potrzeby służb do lotów patrolowych, transportowych itd. W celu podwyższenia bezpieczeństwa zastosowało, montowany na życzenie klienta, spadochronowy system ratunkowy Junkers.

W Polsce.
Dostawę wiatrakowców Proair ”Skywalk GL 165” na polski rynek oferuje firma LZ- przedstawiciel czeskiego przemysłu lotniczego w Polsce.

Konstrukcja:
Dwumiejscowy wiatrakowiec.
Kabina zakryta.
Podwozie trójkołowe z kołem przednim, stałe.

Wyposażenie- dane o locie są pokazywane na dotykowym ekranie LCD, pokazującym wszystkie niezbędne parametry lotu (szybkość, wysokość, wariometr, kierunek lotu, pozycję GPS) jak i parametry pracy silnika. Spadochronowy system ratunkowy Junkers, montowany na wirniku głównym wiatrakowca.

Silnik- o mocy 121 kW (165 KM). Śmigło pchające.

Dane techniczne ”Skywalk GL 165” (wg [1]):
Średnica wirnika nośnego- 9,0 m.
Masa startowa- 450 kg.
Prędkość max osiągana- 216-227 km/h, prędkość max zalecana- 180 km/h, prędkość ekonomiczna- 100-150 km/h, wznoszenie- 3-6 m/s, pułap- 3000 m, długość startu- do 40-60 m, długość lądowania- 0-20 m.

blog comments powered by Disqus