Wytwórnia Konstrukcji Kompozytowych Andrzej Papiorek

Logo Wytwórni Konstrukcji Kompozytowych Andrzej Papiorek. (Źródło: archiwum).

Andrzej Papiorek, który w Szybowcowych Zakładach Doświadczalnych przez dziesięć lat zajmował się wprowadzaniem nowych technologii i materiałów, a także jako technolog prowadzący, współtworzył ostatnie, opracowane w SZD typy szybowców przejął na siebie główny ciężar wskrzeszenia działalności starego SZD w postaci nowej firmy (Allstar PZL Glider), której jest współwłaścicielem.

W 1990 r. założył Wytwórnię Konstrukcji Kompozytowych Andrzej Papiorek. Wobec wieloletniej degradacji obiektów produkcyjnych SZD w Aleksandrowicach produkcja głównych struktur kompozytowych szybowców uruchomiona została w siedzibie WKK w Jasienicy koło Bielska-Białej.  Jest firmą usługową specjalizującą się w projektowaniu i produkcji wyrobów z kompozytów polimerowych zbrojonych włóknami. Dominującą działalnością jest obsługa i remont szybowców i motoszybowców. Z racji posiadanego wyposażenia i doświadczenia firma specjalizuje się w poważnych naprawach szybowców SZD dla klientów z całego świata. Wytwórnia prowadzi też produkcję nielotniczą, mi. in. w 1997 r. uruchomiono produkcję biofiltrów.

W 1991 r. firma nawiązała współpracę z producentem najbardziej wówczas technologicznie zaawansowanego motoszybowca Stemme S 10 ”Chrysalis”- niemiecką firmą Stemme AG. Do 1995 r. produkcja całego płatowca przeniesiona została do Polski. W 1997 r. firma produkowała laminatową strukturę dla samolotów Aviasud Engineering "Albatros". Od 1997 r. dla włoskiej firmy Iniziative Industriali Italiane produkowane były samoloty "Sky Arrow", w wersjach ULA, (ultralekki), VLA (masa startowa 650 kg) i kit (zestaw do montażu). Rocznie powstawało po 10 egz. Stemme S 10 i "Sky Arrow".

W 2003 r. rozpoczęto produkcję szybowców SZD-50-3 ”Puchacz”, SZD-51-1 ”Junior”, SZD-55-1 i SZD-59 ”Acro” dla firmy Allstar PZL Glider. Rocznie produkowano łącznie 12 szybowców. Od 2007 r. prowadzono prace rozwojowe szybowca SZD-54-2 "Perkoz", również we współpracy z Allstar PZL Glider. Jego produkcja seryjna została podjęta w 2012 r.

W 2005 r. planowano, że kolejnym wyrobem będzie samolot dyspozycyjny Ruschmeyer R90 budowany dla niemieckiej firmy Ruschmeyer GmbH. W tym samym roku planowano uruchomienie produkcji motoszybowca Stemme S 8 oraz rozpoczęto współpracę przy rozwoju motoszybowca Stemme S 6. W 2010 r. uczestniczono w programie w modernizacji samolotu PZL-130 "Orlik" dla EADS PZL Warszawa Okęcie. W 2013 r. rozpoczęto dostawy części kompozytowych dla włoskiej firmy Magnaghi Aeronautica. Również w 2013 r. rozpoczęto współpracę z niemiecką firmą Reiner Stemme Utility Air-Systems GmbH w zakresie opracowania i budowy prototypu samolotu obserwacyjnego RS-UAS Q01, a w 2018 r. motoszybowca Stemme RS10.e elfin wyposażonego w silnik elektryczny.

Konstrukcje:
Stemme S 10 ”Chrysalis”, lata 1990-te, motoszybowiec (kooperacja).
3I "Sky Arrow", 1997, samolot sportowy, ultralekki.
Ruschmeyer R90, samolot dyspozycyjny.
Stemme S 6, motoszybowiec.
Stemme S 8, motoszybowiec.
SZD-50-3 ”Puchacz”, 2003, szybowiec szkolny, treningowy i wyczynowy.
SZD-51-1 ”Junior”, 2003, szybowiec klasy klub, treningowy.
SZD-59 ”Acro”, 2003, szybowiec akrobacyjny lub klasy standard.
SZD-55-1, 2003, szybowiec wyczynowy klasy standard.
SZD-54 "Perkoz", 2007, szybowiec szkolny.

Galeria

  • Hala produkcyjna Wytwórni Konstrukcji Kompozytowych Andrzej Papiorek.  (Źródło: Wytwórnia Konstrukcji Kompozytowych Andrzej Papiorek).
  • Wnętrze hali produkcyjnej.  (Źródło: Wytwórnia Konstrukcji Kompozytowych Andrzej Papiorek).
  • Wnętrze hali produkcyjnej.  (Źródło: Wytwórnia Konstrukcji Kompozytowych Andrzej Papiorek).

Źródło:

[1] Makowski T. ”Współczesne konstrukcje lotnicze Polski”. Agencja Lotnicza Altair. Warszawa 1996.
[2] Dobrzyński J. ”Szybowce SZD”. Lotnictwo nr 11/2005.
[3] Dobrzyński J. ”W Bielsku-Białej”. Skrzydlata Polska nr 3/2001.
[4] Margański E. "Przygoda z Albatrosem". Przegląd Lotniczy Aviation Revue nr 9/1997.
[5] Brychczyński G. "Stan i perspektywy polskiego przemysłu lotniczego – cz. II". Strona Główna - SAMOLOTY.PL - wszystko o lataniu.
[6] Wytwórnia Konstrukcji Kompozytowych Andrzej Papiorek.

blog comments powered by Disqus