Tenerowicz "Ważka", lata 2000- ne

Amatorski ultralekki samolot sportowy. Polska.
Ultralekki samolot sportowy Tenerowicz ”Ważka”. W kabinie siedzi pilot oblatywacz Paweł Dzida, obok konstruktor i właściciel inż. Marek Tenerowicz. (Źródło: archiwum Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa).

W latach 2000- nych inż. Marek Tenerowicz, przy współpracy inż. Kazimierza Jarząba, zbudował dwumiejscowy, ultralekki samolot "Ważka" o masie całkowitej 270 kg.

Zamontowany został silnik od skutera śnieżnego o mocy 29 kW (40 KM), który napędzał śmigło ciągnące. Podczas prób samolot oderwał się na ok. 40 m nad ziemię, lecz silnik uległ awarii i przerywał.

Został wymieniony na silnik z samochodu Citroën Visa, którym napędzany był też sławny samochód Citroën 2CV. Napęd był bezawaryjny, ale, niestety za słaby, o mocy tylko 26,5 kW (36 KM). Sam samolot wyka­zywał dobrą sterowność i stateczność, nie było drgań i wibracji.

Zimą 2008/2009 r. samolot był przechowywany w stanie rozmontowanym. Kadłub znajdował się  na terenie prywatnej posesji inż. Tenerowicza, zdemontowane skrzydła zostały złożone w zaprzyjaźnionej stodole.

Marek Tenerowicz miał jedno marzenie- na "Ważce" chciał wykonać lot nad rodzinnym Krosnem. Niestety, ale tego marzenia nie zrealizował.

Źródło:

[1] Bąk Z. "Zmarł Marek Tenerowicz". Skrzydlata Polska nr 3/2023.
[2] Marek Tenerowicz.
[3] Zygmunt Bąk - informacje.
[4] Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa - projekt.
[5] Ziobro W. "Skrzydła dla każdego". Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Wiadomości Małopolskie.
blog comments powered by Disqus