Tenerowicz Marek

Marek Tenerowicz. (Źródło: archiwum Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa).

Marek Tenerowicz urodził się 12.04.1948 r. w Krośnie. Pochodził z lotniczej rodziny. Jego ojciec, Franciszek, miłośnik szybowców, razem z kolegami reaktywował po wojnie Aeroklub Podkarpacki, brat, Witold, studiował na Wydziale Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, był czynnym pilotem szybowcowym.

Będąc uczniem szkoły podstawowej nr 3 w Krośnie, stawiał pierwsze lotnicze kroki, uczęszczając do modelarni lotniczej. W 1962 r. rozpoczął naukę w Lotniczych Zakładach Naukowych- Wrocław Psie Pole (TBS), w zawodzie ślusarz- mechanik, prowadząc po zajęciach szkolnych harcerską modelarnię rakietową.

Po ukończeniu nauki w LZN, powrócił do Krosna i podjął pracę w miejscowych Zakładach Urządzeń Naftowych. Równolegle kontynuował edukację w Zaocznym Technikum Naftowym w Krośnie na kierunku Budowa Maszyn, które ukończył w 1968 r. Po ukończeniu technikum zatrudnił się w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Nafty i Gazu w Krakowie- Oddział Krosno.

W 1969 r. zdał egzamin do Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku Budowa i Eksploatacja Samolotów. Zmuszony do opuszczenia WAT z powodów politycznych powrócił do Krosna, podejmując naukę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, po ukończeniu której, zatrudnił się w Technikum Górnictwa Naftowego Ministerstwa Górnictwa i Energetyki w Krośnie. W TGN pracował do 1998 r., do przejścia na emeryturę, jako nauczyciel zawodu i teoretycznych przedmiotów zawodowych takich, jak: budowa maszyn i eksploatacja silników spalinowych.  W okresie pracy w szkole ukończył studia na Wydziale Budowy Maszyn i Lot­nictwa Politechniki Rzeszowskiej. Jego praca dyplomowa uzyskała 2 patenty. W 1987 r. powrócił do swoich zainteresowań lotniczych w zakresie amatorskich konstrukcji lotniczych, czynnie uczestnicząc w amatorskiej budowie ultralekkich statków powietrznych.

Wraz z inż. Kazimierzem Jarząbem zbudował i doprowadził do oblotu kilka konstrukcji ULM takich jak: Jarząb "Bociek-1", Jarząb "Bociek-2", "Sroka" i dwuosobowego ULM "Ważka". Marek Tenerowicz miał wiele serca do "Ważki", ale zajął się budową wiatrakowca, którego niestety już nie ukończył i który już nie podaruje Mu tego, czego nie podarowała "Ważka": wymarzonego lotu nad rodzinnym Krosnem.

Oprócz tego inż. Tenerowicz uczestniczył w budowie samolotu ULM Ekolot JK-01 "Elf", konstrukcji mgr. inż. Jerzego Krawczyka, w początkowym okresie istnienia przedsiębiorstwa PPHU "Ekolot", którego właścicielem jest do dzisiaj Henryk Słowik, członek Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Samolot zaprezentowany został podczas XIV Zlotu Amatorskich Konstrukcji Lotniczych, Oleśnica ,95 (30.06.- 2.07.1995 r.), gdzie zdobył pierwszą nagrodę, wzbudzając również zainteresowanie wśród zwiedzających z zastrzeżeniem: Szkoda, że nie dla dwóch osób. Uwagę zwracało staranne wykonanie konstrukcji i dobre własności w locie. "Elf" został sprzedany do Francji, gdzie zdobył mistrzostwo świata w klasie samolotów jednomiejscowych.

W latach 1994- 2006 był radnym Rady Miasta Krosna, pełniąc funkcję przewodniczącego
Komisji Urbanistyki i Geodezji. Od 18.12.2004 r. był członkiem Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego. Członek zarządu KKSL kadencji 2014- 2016.

Marek Tenerowicz zapisał się, jako współwykonawca projektu i współrealizator skwerku ku pamięci lotników II wojny światowej i pobytu Papieża św. Jana Pawła II na lotnisku w 1997 r. przed Portem Lotniczym lotniska w Krośnie.

W czasie, kiedy Gmina Krosno przejęła lotnisko od Marszałka Województwa Podkarpackiego, opracował alternatywny projekt rozbudowy lotniska krośnieńskiego dla funkcji komunikacyjno- gospodarczego umożliwiający dalszą rozbudowę bez konieczności okrojenia 40 ha z głównej płyty lotniska. Równocześnie na bazie powyższego projekty opracował zarys wielofunkcyjnego toru wyścigowego samochodowo- motocyklowego, w tym formuły 1.

Wyróżniony Dyplomem Skrzydlatego Wieku oraz przyznaniem tytułu i odznaki Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego uchwałą nr 414/XIX/2016 Zarządu Aeroklubu Polskiego.

Marek Tenerowicz zmarł 8.02.2023 r. w wieku 74 lat. Został pochowany na Cmentarz Komunalny przy ul. Wyszyńskiego w Krośnie.

Konstrukcje:
Tenerowicz "Sroka", II połowa lat 1990- tych, amatorski ultralekki samolot sportowy.
Tenerowicz "Ważka", lata 2000- ne, amatorski ultralekki samolot sportowy.

Galeria

  • Marek Tenerowicz współrealizator skwerku ku pamięci lotników II wojny światowej i pobytu Papieża św. Jana Pawła II na lotnisku w Krośnie (fot. archiwum Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa).

Źródło:

[1] Bąk Z. "Zmarł Marek Tenerowicz". Skrzydlata Polska nr 3/2023.
[2] Marek Tenerowicz.
[3] Zygmunt Bąk - informacje.
[4] Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa - projekt.
[5] Ziobro W. "Skrzydła dla każdego". Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Wiadomości Małopolskie.
blog comments powered by Disqus