Naszkiewicz Stanisław
Stanisław Naszkiewicz, z Rudek, inżynier, konstruktor wielu modeli latających. Absolwent Szkoły Politechnicznej, członek Związku Awiatycznego Studentów Politechniki Lwowskiej (ZASPL), inżynier.
Na I Wystawie Awiatycznej we Lwowie w 1910 r. zaprezentował modele ornitoptera i samolotu dwupłatowego swego pomysłu. Później opracował projekt szybowca na konkurs modelu szybowca ogłoszony w 1912 r. przez ZASPL, a rozstrzygnięty 25.02.1913 r.
Na V Salonie Lotniczym w Paryżu w 1913 r. zaprezentował na stoisku przybranym w polskie barwy narodowe model turbinowego silnika lotniczego. Eksponował jednostopniową turbinę spalinową. Pracowała na zasadzie odrzutu gazów. Konstruktor zastosował wirnik połączony z nieruchomą osią i obracający się względem czterech komór wybuchowych. Były one wstawione do wnętrza zbiornika, który posiadał kształt pierścienia. Przez cztery kanały, specjalnie skonstruowany przez Naszkiewicza gaźnik wtłaczał do niego mieszankę wybuchową. Ciężar wystawionej turbiny wynosił 12,5 kg a jej moc 8,8 kW (12 KM). Stąd też fachowcy podkreślali jej przydatność dla lotnictwa, zarówno z racji bardzo małego obciążenia jednostkowego mocy, jak i sprawności działania. W podejmowanych próbach realizacji takich turbin największe trudności sprawiał problem rozwiązania chłodzenia wirnika, którego łopaty spalały się na skutek wysokiej temperatury gazów. Naszkiewicz obszedł ten problem w ten sposób, że unieruchomił wirnik a w ruch puścił komory wybuchowe. W ten sposób zyskał możność prostego chłodzenia wirnika wodą, zaś komór powietrzem. Skala obrotów turbiny była bardzo duża (średnio 2500 obr./min.) i zależna od wykonywanej przez nią pracy. Nad udoskonaleniem turbiny Naszkiewicz pracował także w następnych latach. Brak informacji o prowadzonych przezeń w tym zakresie pracach i eksperymentach.
W 1917 r. mieszkał we Francji i był członkiem zarządu Stowarzyszenia Techników Polaków we Francji, utworzonego z inicjatywy Józefa Lipkowskiego.
Konstrukcje:
Naszkiewicz szybowiec, 1912, projekt szybowca pionierskiego.
Galeria
Źródło:
[1] Januszewski S. "Pionierzy. Polscy pionierzy lotnictwa 1647- 1918. Tom 1". Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Wrocław 2017.
[2] "Turbiny gazowe Stanisława Naszkiewicza". Lotnik i Automobilista nr 2/1914.