Queen Monoplane, 1911

Samolot pionierski. USA.
Samolot "Silver Queen", czyli kopia samolotu Blériot XI zbudowana w firmie Queen Airplane Company z Nowego Jorku. Właścicielem samolotu był Clyde Cessna. (Źródło: archiwum).

Firma Queen Aeroplane Company z Nowego Jorku w latach 1911- 1912 produkowała kopie samolotów Blériot-XI-2 bis "La Manche" pod nazwą Queen Monoplane.

Pierwszy oficjalny lot pocztowy w Stanach Zjednoczonych odbył się 23.09.1911 r. w Nowym Jorku samolotem Queen Monoplane. Samolot pilotował Earle Lewis Ovington. Dostarczył ładunek pocztowy z Nassau Boulevard w Nowym Jorku do miasta Mineola w stanie Nowy Jork, przelatując 9,6 km. Za ten lot Poczmistrz Generalny USA Frank Hitchcock nadał mu tytuł pilota pocztowego nr 1. Następnie przez kolejny tydzień Ovington przewoził pocztę tą trasą. W tym samym czasie pilot ani razu nie wylądował w Mineoli- za każdym razem zrzucał torby z korespondencją na pocztę tego miasta. W sumie dostarcył 43 247 listów.

W Polsce.

Władysław Lewkowicz był pilotem doświadczalnym w firmie Quen Aeroplane Co.. Brał udział w meetingu lotniczym w Chicago, który rozpoczął się 12.08.1911 r. (zakończył się 21.08.1911) to latał nie na swoim samolocie lecz reprezentował amerykańską firmę Qeen. W Chicago latał wraz z Arturem Stone, pod­czas wspólnego lotu 12.08. mieli kraksę, w wyniku której połamali skrzydła i śmigło jednopłata. W czasie tych zawodów na swym hangarze w Chicago powiesił polską flagę. Podczas tych zawodów Lewkowicz latał ledwie 18 sekund. Polska prasa polonijna twierdziła, że winnym tego był Stone, który rozbił dwa samoloty, będąc niegdyś pilotem firmy Qeen traktował na tych zawodach Lewkowicza jako konkurenta.

Galeria

  • Earle Ovington w samolocie Queen Monoplane o nazwie własnej ”Dragonfly”. (Źródło: archiwum).
  • Samolot Queen Monoplane na którym latał Earle Ovington w 1911 r. (Źródło: National Air and Space Museum Archives).
  • Samolot Queen Monoplane, na którym latał Artur Stone podczas meetingu lotniczego w Chicago 12- 21.08.1911 r. (Źródło: archiwum).
  • Queen Monoplane, rysunek w rzutach. (Źródło: archiwum).

Źródło:

[1] Januszewski S. "Pionierzy. Polscy pionierzy lotnictwa 1647- 1918. Tom 1". Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Wrocław 2017.
[2] Januszewski S. "Wynalazki lotnicze Polaków 1836- 1918". Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Wrocław 2013.
[3] Авиалайнеры мир .
blog comments powered by Disqus