Zakład Produkcji Lotni Spółki "Penetrator"
Po zakończeniu produkcji lotni w firmie PZ. "C.B. Europol", od marca 1989 r. grupa zapaleńców pod kierownictwem Jana Mariana Psuja kontynuowała swą działalność jako Zakład Produkcji Lotni Spółki "Penetrator" w Staniątkach koło Krakowa. Produkcja prowadzona była w dwupoziomowym budynku o powierzchni 600 m2. Na górze mieściła się część szwalni, w sumie pięć stanowisk, na dole jej reszta i montażownia. Zdolność produkcyjna wynosiła trzy skrzydła co dwa dni! Zatrudniano tam od 12 do 15 osób. Produkowano lotnie szkolne typu „Libre 1” i szkolno-treningowe „Libre 2” oraz skrzydła do motolotni jednoosobowych typu „Libre 2 M” i skrzydła do motolotni dwuosobowych typu „Libre II MR”. Letnie posiadały certyfikat Zachodnioniemieckiej Komisji Lotniowej (DHV) honorowany przez polskie przepisy Iotniowe. Do końca 1989 r. sprzedano 115 lotni.
Podejmowano próby kooperacji z innymi firmami, m.in. z Gidraer z Moskwy w zakresie wymiany poszyć na szkielety i z PZL Świdnik w zakresie skrzydeł do produkowanej tam motolotni PZL ML-1. Na większą skalę udało się rozwinąć współpracę z austriacką firmą Vega Drachenbau, dla której wykonano około 120 poszyć dla lotni "Vega Alfa", i "Vega MX".
Zakład uległ rozwiązaniu w 1991 r. Produkcję lotni "Libre" kontynuowała firma WAM s.c..
Konstrukcje:
Europol "Libre 1", 1989, lotnia szkolna.
Europol "Libre 2", 1989, lotnia szkolno-treningowa, skrzydło motolotniowe.
Galeria
Źródło:
[1] Doruch H. "Od Seagull do Libre III, czyli historia pewnej krakowskiej firmy ". Przegląd Lotniczy Aviation Revue nr 7/1999.
[2] Reklama. Skrzydlata Polska nr 24/1990.