Masłowski Józef

Józef Masłowski. (Źródło: kadr z Polskiej Kroniki Filmowej).

Józef Masłowski, mieszkający we wsi Sikorki, niedaleko Ząbkowic Będzińskich (obecnie dzielnica Dąbrowy Górniczej w województwie śląskim) zafascynowany był możliwością oderwania się od ziemi. Urodzony ok. 1918 r. Z za­wodu był artystą kamieniarzem- pomnikarzem. Słynął w okolicy jako hobbysta i racjonalizator. Był samou­kiem, który posiadał talent do prac technicznych i artystycz­nych. Elementy z drewna i metalu zamieniały się w jego rękach w prawdziwe cuda.

Samolotu nigdy z bliska nie widział. Zaprag­nął go jednak zbudować, by sobie polatać. W latach 1965- 1968 r. powstał samolot, który jednak nie oderwał się od ziemi. Dzięki budowie samolotu własnymi, rękami stał się sławny- o Józefie Masłowskim media z całej Polski pisały Współczesny Ikar.

Na wieść o tym lotnicy z Aeroklubu Śląskiego w Katowicach zaprosili Masłowskiego do siebie na lotnisko. Pokazali szybowce i samoloty oraz śmig­łowce. Po tej wizycie, jeszcze bardziej rozochocony amator z Sikorek zarzucił myśl o samolocie. Wziął się natomiast do budowy śmigłowca, na którym podobno uniósł się na niewielką wysokość w powietrze.

Pasja własnych skrzydeł została w pewnej mierze zaspokojona.

Józef Masłowski zmarł w wieku 56 lat.

Konstrukcje:
Masłowski samolot, 1968, samolot amatorski.
Masłowski śmigłowiec
, przełom lat 1960 / 1970- tych, śmigłowiec amatorski.

Galeria

  • Józef Masłowski w kabinie swego samolotu. (Źródło: kadr z Polskiej Kroniki Filmowej).
  • Józef Masłowski z synem Waldemarem w kabinie samolotu. (Źródło: kadr z Polskiej Kroniki Filmowej).

Źródło:

[1] Konieczny J. R. "Na skrzydłach jak ptaki". Seria "Miniatury Lotnicze". Krajowa Agencja Wydawnicza RSW Prasa- Książka- Ruch. Warszawa 1976.
[2] Kapusta K. "Waldemar Masłowski z Ząbkowic buduje samolot. Jak jego ojciec Józef". Dziennik Zachodni - Wiadomości Śląsk, Wiadomości Śląskie.
blog comments powered by Disqus