Masłowski Józef

Józef Masłowski, mieszkający we wsi Sikorki, niedaleko Ząbkowic Będzińskich (obecnie dzielnica Dąbrowy Górniczej w województwie śląskim) zafascynowany był możliwością oderwania się od ziemi. Urodzony ok. 1918 r. Z za­wodu był artystą kamieniarzem- pomnikarzem. Słynął w okolicy jako hobbysta i racjonalizator. Był samou­kiem, który posiadał talent do prac technicznych i artystycz­nych. Samolotu nigdy z bliska nie widział. Zaprag­nął go jednak zbudować, by sobie polatać. W 1968 r. powstał samolot, który jednak nie oderwał się od ziemi.

Na wieść o tym lotnicy z Aeroklubu Śląskiego w Katowicach zaprosili Masłowskiego do siebie na lotnisko. Pokazali szybowce i samoloty oraz śmig­łowce. Po tej wizycie, jeszcze bardziej rozochocony amator z Sikorek zarzucił myśl o samolocie. Wziął się natomiast do budowy śmigłowca, na którym podobno uniósł się na niewielką wysokość w powietrze.

Pasja własnych skrzydeł została w pewnej mierze zaspokojona.

Konstrukcje:
Masłowski samolot, 1968, samolot amatorski.
Masłowski śmigłowiec
, przełom lat 1960 / 1970- tych, śmigłowiec amatorski.

Źródło:

[1] Konieczny J. R. "Na skrzydłach jak ptaki". Seria "Miniatury Lotnicze". Krajowa Agencja Wydawnicza RSW Prasa- Książka- Ruch. Warszawa 1976.
blog comments powered by Disqus