Orwat Henryk

Henryk Orwat urodził się w 1961 r. Pilot szybowcowy, motolotniowy, właściciel szkoły latania oraz certyfikowanego ośrodka obsługi technicznej motolotni.

W 1976 r. po raz pierwszy wzniósł się w powietrze. Było to w czasach gdy w PGR-ach nawóz był rozsiewany na pola samolotami An-2 oraz śmigłowcami Mi-2. Gdy pewnego razu, jeden z "antków” pojawił się na bardzo małej wysokości w okolicy Reklina, wraz z bratem odnaleźli jego lądowisko. Mnóstwo godzin siedzieli na jego skraju podziwiając starty i lądowania. Kilka dni później doświadczyli niezwykłych doznań, unosząc się nad polami w kabinie dwupłatowca.

Postanowił wówczas, że również będzie latał. W realiach Polski Ludowe było to niezmiernie trudne do zrealizowania. Nie zrażał się jednak i konsekwentnie dążył do celu. Po ukończeniu szkoły średniej trafił do Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie, gdzie rozpoczął szkolenie szybowcowe.

Chciał latać coraz więcej i być bardziej niezależnym. Niestety, latanie szybowcowe mogło się odbywać tylko w aeroklubie i wiązało się z wieloma ograniczeniami. Będąc stałym czytelnikiem Skrzydlatej Polski w jednym z numerów trafił na artykuł o motolotniach. Zafascynowany nimi rozpoczął szkolenie motolotniowe (w 1987 r. ?). Kiedy był już pilotem z półrocznym stażem, kolega namówił go do startu w I Motolotniowych Mistrzostwach Wielkopolski w Błażejewku w 1988 r. Wystartował i zająłem wtedy trzecie miejsce. Po trzech latach udanych startów w zawodach, zakwalifikował się do kadry narodowej. Zdobywał medale Mistrzostw Polski oraz  Mistrzostw Europy.

W 1994 r. w Powodowie (powiat wolsztyński) założył firmę "Henor" Henryk Orwat , która prowadzi kompleksową obsługę motolotniarzy. Jest również konstruktorem wózka motolotniowego, który produkowany jest w firmie "Henor".

Konstrukcje:
Orwat wózek motolotniowy, wózek motolotniowy.

Źródło:

[1] HENOR Henryk Orwat.
[2] Szkudlarek M. "Henryk Orwat: - Oderwać się od ziemi". Lubuskie - informacje, artykuły, wydarzenia - gazetalubuska online.
blog comments powered by Disqus