Wojtasiewicz Leszek

Lotniarz, motolotniarz i konstruktor- amator. Ma dwie wielkie pasje: wspinaczka oraz latanie.

W górach był od zawsze, a wspinanie rozpoczął w 1968 r. kiedy to w krakowskim kamieniołomie na Zakrzówku pokonał 30- metrową zerwę. Później wspinał się w Tatrach i Dolomitach. Przez wiele lat był czynnym instruktorem taternickim (uzyskał najwyższe uprawnienia w tym zakresie) i w tym charakterze wiele lat spędził w COS PZA Betlejemska na Hali Gąsienicowej . Skały i góry i ich przyroda były od zawsze fascynującym i tajemniczym zjawiskiem wśród których zawsze czuje się najlepiej.

Kiedy w 1975 r. zobaczył w telewizji latających lotniarzy gdzieś daleko w Australii- wiedział że to jest to o czym marzył od dziecka i jako dziecko próbował zrobić podobne latadło, które miało pozwolić mu oderwać się od ziemi. Na lotniach lata już od 1979 r. W 1987 r. zdobył kwalifikacje instruktorskie. Lotniarstwo to sposób na życie któremu podporządkowana jest cała jego aktywność. Lata na nich kiedy tylko czas i warunki i okoliczności pozwalają.

Pierwsze lotnie na których latał wykonywał własnoręcznie. Od 1986 r. był instruktorem w Pracowni Lotniowej Nowohuckiego Centrum Kultury w Nowej Hucie. Kierownik Pracowni od 2008 r. (wg [3]- od jesieni 2007 r.), aż do chwili jej likwidacji w 2012 r. W oparciu o nią starał się propagować lotniarstwo jako najpiękniejszej formy spędzania wolnego czasu.

Brał udział w budowie wszystkich konstrukcji lotniczych powstałych w Pracowni Lotniowej, m.in. lotni "Stratus E 2" i "Stratus E 3C", "Libre 1", "Libre 2" "Libre 3"),  Kasperwing "Skowronek". Leszek Wojtasiewicz wykonał lekki napęd do lotni wzorowany na oryginalnym niemieckim napędzie Schwarze "Minimum", który otrzymał nazwę E2 Minim. Na Zlocie Konstruktorów Amatorów w 1999 r. zająłem III miejsce za jego wykonanie. Następnie zaprojektował, zbudował i oblatał motolotnię "Pelikan". Oblatywał też wiele innych lotni zarówno własnej konstrukcji jak też innych.

Startował wielokrotnie w zawodach lotniowych m. in. Mistrzostwach Polski i zawodach regionalnych.

Konstrukcje:
Wojtasiewicz E2 Minim, 1998, motolotnia.
Wojtasiewicz "Pelikan", 2000, motolotnia rekreacyjno- turystyczna.

Źródło:

[1] Szkoła latania i wspinaczki Leszka Wojtasiewicza.
[2] Leszk Wojtasiewicz - informacje.
[3] „Leszek”. Beata Pawlikowska.
blog comments powered by Disqus