Laskowski RWD-10 (makieta), 2013

Makieta samolotu akrobacyjnego. Polska.
Budowa kratownicy kadłuba. (Źródło: Copyright Krzysztof Laskowski ).

W 2012 r. Krzysztof Laskowski z Nowego Sącza podjął się bardzo ambitnego zadania jakim jest zbudowanie jak najdokładniej odwzorowanej makiety samolotu RWD-10 w skali 1:1. Początkowo pomysłodawca rozważał budowę francuskiego samolotu myśliwskiego Nieuport 17, a później nawet samolotu rajdowego RWD-6. Druga konstrukcja okazała się niestety zbyt skomplikowana jak na możliwości warsztatu. Nieuport 17 mimo, że znacznie prostszy, nie wzbudzał aż takich emocji i sentymentu. Dlatego też w sierpniu 2013 r. wybór padł na przedwojenny samolot akrobacyjny RWD-10. Ideą autora projektu było stworzenie modelu, który w jak największym stopniu będzie przypominał prawdziwą konstrukcję. Makieta ma służyć propagowaniu lotnictwa i wszystkiego co z nim związane na rożnego rodzaju piknikach jak  również imprezach nie związanych z lotnictwem.

Ponieważ nie zachowała się dokumentacja techniczna RWD-10, konstruktor był zmuszony poszukać wszelkich dostępnych materiałów pozwalających na rozpoczęcie prac. Z pomocą przyszły plany modelarskie, rysunki oraz zdjęcia, a także zachowana instrukcja samolotu RWD-8, która pomaga w odtworzeniu niektórych rozwiązań technicznych i technologii produkcji płatowców.

Pierwszym, rozpoczętym we wrześniu 2013 r. etapem budowy makiety była kratownica kadłuba spawana z rur stalowych. Na podstawie zebranych materiałów miała być odtworzona kabina pilota wraz z tablicą przyrządów i działającym układem sterowania. Możliwe będzie zajmowanie miejsca w fotelu pilota. Natomiast pod maską znajdzie się makieta silnika PZInż. "Junior 4". Początkowo zakładano, że samolot zostanie pokryty tworzywem, z którego wytwarza się ceratę. Plusem takiego rozwiązania byłaby odporność na czynniki atmosferyczne. Jednak po dokładnym porównaniu kosztów i rozważeniem wszystkich za i przeciw, pokrycie zamienione zostało na płótno lotnicze.

Konstrukcja.
Kadłub wykonany jako konstrukcja kratownicowa, spawana z rur stalowych. Elementy profilujące kształt kadłuba wykonane z drewna.
Skrzydła i stery o konstrukcji drewnianej.

Galeria

  • Początek budowy makiety. (Źródło: Copyright Krzysztof Laskowski ).
  • Podwozie. (Źródło: Copyright Krzysztof Laskowski ).
  • Przyrządy pokładowe. (Źródło: Copyright Krzysztof Laskowski ).

Źródło:

[1] "Budowa makiety RWD-10 w skali 1:1". Samoloty Polskie.
[2] Informacje uzyskane od Krzysztofa Laskowskiego.
blog comments powered by Disqus