Bienia Stanisław

Stanisław Bienia w mięśniolocie własnej konstrukcji. (Źródło: Zdjęcie pochodzi z ”Archiwum UM Świdnik i Stowarzyszenia Forum Świdnika”).

Inż. Stanisław Bienia urodził się ok. 1935 r. Po ukończeniu studiów na Wydziale Lotniczym Politechniki Wrocławskiej rozpoczął pracę jako konstruktor w WSK PZL Świdnik.

W 1963 r. opracował, wspólnie z inżynierami J. Supronem i W. Jaworską, projekt techniczny przeróbki samolotu Zlin Z-26 na jednomiejscową wersję akrobacyjną nazwaną Super Kasper Akrobat.

W latach 1960-tych zbudował trzy wersje mięśniolotu-ornitoptera własnej konstrukcji. Również w latach 1960-tych wyjechał na miesiąc do Szwajcarii w odwiedziny do swego brata, którego nie widział 15 lat. Po powrocie do kraju został zatrzymany i aresztowany na kilka miesięcy przez Służbę Bezpieczeństwa. Każdy kto wtedy wyjeżdżał i wracał, a nie należał do partii, był podejrzany. Ówczesna władza nie mogła zrozumieć, dlaczego nawet na chwilę, można opuścić najszczęśliwsze dla człowieka miejsce na Ziemi. Później mu powiedzieli: "po co pan wrócił? Mamy teraz kłopot z panem i musimy pana maglować". Do prac nad mięśniolotem nie powrócił.

W późniejszym okresie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Po prawie 20-letnim pobycie powrócił do Polski i zamieszkał w Ciechocinku (mieszkał tam jeszcze w 2007 r.).

Konstrukcje:
Super Kasper Akrobat (Zlin Z-26 "Trener"), 1963, samolot akrobacyjny.
Bienia mięśniolot-ornitopter, lata 1960-te, mięśniolot- ornitopter.

Galeria

  • Stanisław Bienia i jego dzieło. (Źródło: Zdjęcie pochodzi z Archiwum UM Świdnik i Stowarzyszenia Forum Świdnika- http://www.historia.swidnik.net/).

Źródło:

[1] "Dawne fotografie Świdnika". Forum Świdnika

blog comments powered by Disqus