Dzikowicz Bogusław

Bogusław Dzikowicz i jego latający rower. (Źródło: Przemysław Gryń ”FAKT24.PL”).

Bogusław Dzikowicz urodził się 22.04.1963 r. w Wałczu. Zamieszkały w miejscowości Tuczno Trzecie (woj. zachodniopomorskie).  Radny Rady Miejskiej w Tucznie, z zawodu stolarz i właściciel Firmy Wielobranżowej "Bodzik" Bogusław Dzikowicz. Z zamiłowania wynalazca, o którym pisały media ogólnopolskie, a wolnym czasie- rzeźbiarz. W 2015 r. wymyślił Plener Artystyczny Zamek Tuczno z konkursem rzeźbiarskim i nie szczędził własnego czasu, środków i sił, żeby go zorganizować. W latach 2016- 2017 było podobnie. Żonaty, ojciec czwórki dzieci.

Skonstruował kilkanaście wynalazków, w tym kilka zgłoszonych do urzędu patentowego. Do jego największych dokonań należy "Termit"- połączenie traku (maszyny do cięcia pnia drzewa w deski) z wielofunkcyjną maszyną do obróbki drewna. Potrafi przycinać, frezować, obtaczać i nawiercać duże gabaryty. Wyposażona jest w cztery silniki i dwa motoreduktory. Do 2016 r. zbudował 7 egz. Kolejny wynalazek to pojazd dla niepełnosprawnych o nazwie "Bodzik". Na pomysł stworzenia pojazdu dla niepełnosprawnych wpadł podczas wizyty w Ciechocinku. Szybko powstały plany i prototyp. Gdy wystawił go na targach w Łodzi (gdzie został wyróżniony nagrodą specjalną), pojawiły się propozycje finansowania ze środków unijnych. Ale to było i tak za mało. Sama homologacja to koszt 100 tys. zł.  Po kilku miesiącach powstała nowa trzykołowa konstrukcja "Bodzika", a pan Bogusław swoim pojazdem zainteresował wałecki Romet. Na rozmowach, niestety, się skończyło.

Jednak największym marzeniem wynalazcy jest budowa aparatu latającego, na którym mógłby wznieść się w powietrze. W 2005 r. zaprezentował pojazd- hybrydę, który ”szybko jeździ jak motocykl i dobrze lata” (latający motocykl). Kolejną konstrukcją był latający rower "Bodzik-2". Ale jego główną pasją i marzeniem jest zbudowanie pojazdu komunikacyjnego, który mógłby i jeździć i latać- poruszać się w tych dwóch przestrzeniach. Opracował dwa projekty latających samochodów, jeden ze składanymi skrzydłami i drugi wyposażony w wirniki nośne. W 2016 r. prowadził prace, które rozpoczął kilka lat wcześniej, nad konstrukcją wiropłata. Na początku 2020 r. poszukiwał inwestora do współpracy przy realizacji kolejnego projektu: jednomiejscowego, dwuśmigłowego pojazdu lądowo- powietrznego pionowego startu.

W 2018 r. opatentował Rower z wózkiem lub podobnym pojazdem doczepianym do ramy roweru.

Konstrukcje:
Dzikowicz pojazd latający (hybryda), 2005- 2007, projekt pojazdu latającego.
Dzikowicz "Bodzik-2" / "Latający Wiewiór", ok. 2010, mięśniolot amatorski.
Dzikowicz latający samochód, 2015, projekt latającego samochodu.
Dzikowicz pojazd lądowo- powietrzny pionowego startu, 2015, projekt pojazdu lądowo- powietrznego pionowego startu.
Dzikowicz wiropłat, 2016, projekt śmigłowca amatorskiego.
Dzikowicz pojazd lądowo- powietrzny pionowego startu (2020), ok. 2020, projekt pojazdu lądowo- powietrznego pionowego startu.

.

Galeria

  • Pojazd dla niepełnosprawnych o nazwie ”Bodzik” konstrukcji Bogusława Dzikowicza. (Źródło: Portal asta24.pl).
  • Pojazd dla niepełnosprawnych ”Bodzik” konstrukcji Bogusława Dzikowicza. (Źródło: Biuletyn Urzędu Patentowego nr 6/2012).
  • Rower z wózkiem lub podobnym pojazdem doczepianym do ramy roweru projektu Bogusława Dzikowicza. (Źródło: Biuletyn Urzędu Patentowego nr 17/2018).

Źródło:

[1] Ogłoszenie drobne. Przegląd Lotniczy Aviation Revue nr 11/2006.
[2] ”Biuletyn Urzędu Patentowego” nr 23. Warszawa 2006.
[3] Chruścicka M. "Wizjoner z Tuczna". Super Pojezierze Nr 19/2016.
[4] "Bogusław Dzikowicz. Buduję samolot z roweru". FAKT24.PL – Wiadomości, Wydarzenia, Informacje.
[5] "Oświadczenie majątkowe radnego gminy Tuczno".
[6] Ogłoszenie drobne. Przegląd Lotniczy Aviation Revue - Aktualności.
blog comments powered by Disqus