Dernbach Alojzy
Alojzy Dernbach, wielokrotny Mistrz Świata i Europy, członek Kadry Mikrolotowej, instruktor, pilot lotniowy, motoparalotniowy, motolotniowy, samolotowy i wiatrakowcowy.
Od najmłodszych lat marzył o lataniu. Jako dziesięcioletni chłopak przeczytałem Szkołę Orląt Janusza Meissnera i od tej pory żyłe z głową w chmurach, budując modele i czytając wszystko, co o lotnictwie znalazł. Do Szkoły Orląt- Wyższej Szkoły Lotniczej w Dęblinie- nie przyjęto go z powodu drobnej wady wzroku.
Nie chcąc rezygnować z lotnictwa, został studentem wydziału Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Od razu w październiku zapisał się do Akademickiego Klubu Lotniarskiego i w lutym 1980 r. wykonał swój pierwszy w życiu lot na lotni. Wciągnęło go to całkowicie. Od tej pory każdą wolną chwilę spędzał na budowaniu lotni, a każdy wyjazd- na lataniu. Jeżów Sudecki, Bezmiechowa, Żar, Nosal, Skrzyczne latał ze wszystkich gór, jakie były dostępne. Pojawiły się też sukcesy sportowe: 1982 r.- tytuł Mistrza Polski, 1989 r.- rekord Polski w przelocie (102 km). Jako reprezentant kraju miał możliwość latać w wielu krajach Europy i w USA.
Już na początku lat 1980- tych pojawiły się w Polsce pierwsze motolotnie. Dla warszawskich studentów, a później inżynierów- mieszkających z dala od gór, a dysponujących umiejętnościami i zapleczem- wykonywanie własnych konstrukcji równało się szansie na częstsze latanie. W 1984 r. został członkiem Akademickiego Ośrodka Konstrukcyjnego (AOK) działającego w ramach Wydziału Doświadczalnego Kompozytów Polimerowych KOMPOL Instytutu Inżynierii Materiałowej na Politechnice Warszawskiej. Nie zdobył jednak tytułu magistra inżyniera, zresztą tak jak wielu innych studentów-lotniarzy. W 1991 r. skonstruował, wspólnie z Grzegorzem Rycajem, wózek do motolotni Kompol KD. W 1993 r. doszło do przekształcenia Wydziału Doświadczalnego KOMPOL w Kompol S.C. Alojzy Dernbach został- obok Mirosława Grzyba, Tomasza Królikowskiego i Grzegorza Rycaja, współzałożycielem spółki.
Dernbach zaczął latać w zawodach motolotniowych. W 1992 r. po raz pierwszy zdobył tytuł Motolotniowego Mistrza Polski. Od tamtej pory 17 razy stawał na najwyższym podium w kraju. W 1999 r. zdobył indywidualnie pierwszy medal- srebrny- w Mikrolotowych Mistrzostwach Świata. Był to pierwszy medal polskiego motolotniarza w zawodach tej rangi. Dwa lata później powtórzył ten sukces, a w 2005 r. został mistrzem świata. W 2007 r. kolejny medal- brązowy i w 2009 r. znów złoto.
Prowadził ośrodek szkolenia lotniczego w Chrcynne, ucząc ludzi latać na motolotniach, samolotach ultralekkich i na wiatrakowcach. W 2015 r. został mistrzem w klasie wiatrakowców podczas 13. Mikrolotowych Mistrzostw Europy, sukces ten powtórzył podczas 14. Mikrolotowych Mistrzostw Europy, w 2018 r. zajął trzecie miejsce podczas 16. Mikrolotowych Mistrzostw Świata.
Alojzy Dernbach zginął 19.11.2019 r. w katastrofie lotniczej na wiatrakowcu Artur Trendak "Tercel" (OM-M393) podczas lotu w Chrcynne. Miał wówczas 59 lat.
Konstrukcje:
Kompol KD, 1991, wózek motolotni.
Galeria
Źródło:
[1] Makowski T. ”Współczesne konstrukcje lotnicze Polski”. Agencja Lotnicza Altair. Warszawa 1996.[2] Kompol s.c..
[3] Motolotniowy mistrz świata zginął w wypadku - TVP Info.
[4] W katastrofie lotniczej zginął pilot, instruktor, zawodnik ....