Aerotec DEKO-15 LSA, ok. 2010

Projekt samolotu sportowego. Polska.
Projekt samolotu sportowego Aerotec DEKO-15 LSA. (Źródło: Copyright Marek Dębski).

Projekt samolotu sportowego klasy LSA Aerotec DEKO-15 LSA został opracowany w zespole projektowym Aerotec przez mgr inż. Marka Dębskiego i dr inż. Daniela Dębskiego. Jest to dwumiejscowy samolot z miejscami obok siebie. Charakteryzuje się doskonałą widocznością z kabiny oraz kształtem aerodynamicznym, który zapewnia wysoką prędkość przelotową.

Do napędu samolotu przewidywany jest kompaktowy silnik tłokowy, który jest połączeniem dwóch silników w jednym. Koncepcja tego silnika została opracowana i opatentowana przez mgr inż. Marka Dębskiego i dr inż. Daniela Dębskiego. Silnik ten charakteryzuje się dużą mocą oraz wysokim stopniem bezpieczeństwa.

W 2010 r. projekt nie był jeszcze zrealizowany, konstruktorzy poszukiwali partnerów do jego realizacji.

Konstrukcja:
Dwumiejscowy górnopłat wolnonośny o konstrukcji kompozytowej wzmocnionej tkaniną szklaną i węglową.
Kadłub w postaci gondoli z kabiną załogi oraz dwóch belek ogonowych, połączonych statecznikiem poziomym. Kabina zakryta.
Usterzenie poziome zamocowane pomiędzy belkami kadłuba, usterzenie pionowe podwójne.
Podwozie trójkołowe z kołem przednim, stałe.

Silnik: lotniczy kompaktowy silnik tłokowy o mocy 2 x 59 kW (2 x 80 KM). Dwa pchające śmigła przeciwbieżne, otunelowane. Opcjonalnie jeden silnik lotniczy o mocy 118 kW (160 KM)

Dane techniczne DEKO-15 LSA (wg [1]):
Masa własna- 380 kg, masa startowa max- 600 kg.
Prędkość dopuszczalna- 300 km/h, prędkość przelotowa- 222 km/h, prędkość minimalna- 70 km/h, wznoszenie- 9 m/s, doskonałość- 14.

blog comments powered by Disqus