Czeszejko-Sochacki Ryszard

Ryszard Czeszejko- Sochacki. (Źródło: "Aeroklub Wrocławski").

Pilot Ryszard Czeszejko- Sochacki (wg innych źródeł- Roman- błędna informacja) urodził się 21.01.1941 r. w Równem na Wołyniu.

Pierwsze loty na szybowcach odbył na wrocławskim Gądowie Małym. W 1959 r. Uzyskał III kl. pilota szybowcowego, jednocześnie zdobywając Srebrną Odznakę Szybowcową.

Ze względu na swoją rodową szlachecko- burżuazyjną przeszłość i do tego podwójne nazwisko nie został przyjęty do Szkoły Orląt w Dęblinie. Odbywa Zasadniczą Służbę Wojskową jako strzelec pokładowy samolotu Iljuszyn Ił-28. Kończy służbę jako technik- operator radiostacji na śmigłowcu Mil Mi-4.

Był organizatorem wielu kursów lotniczych i obozów specjalnościowych dla harcerzy.
Latając nad Karkonoszami uległ ciężkiemu wypadkowi. Jednak dzięki intensywnym ćwiczeniom i rehabilitacji uwolnił się z wózka inwalidzkiego. Ponownie wrócił do latania na motoszybowcach, motolotniach oraz paralotniach i dalej pracował z młodzieżą prowadząc modelarnię lotniczą w gimnazjum nr 28 im. Bohaterów Orła Białego. W latach 1990- tych przebudował szybowiec SZD-12 ”Mucha 100” na motoszybowiec ”Moto-Mucha 100” (wg [4]- jest to błędna informacja- motoszybowiec wykonali Jan Perlak i Józef Moszczyński).

Za odłożone środki w 1980 r. kupił Pałac w Królikowicach koło Kobierzyc wraz z parkiem, oficyną, stawem i ziemią orną. Był autorem  książek biograficznych: Smutne niebo od Wołynia do Wrocławia, Lotnicza pętla pamięci.

Ryszard Czeszejko- Sochacki zmarł 3.11.2017 r., został pochowany na cmentarzu w Leśnicy.

Źródło:

[1] Ginter B. ”Lotnictwo amatorskie na Dolnym Śląsku”. ”Lotnictwo stulecie przemiany”. Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Wrocław 2003.
[2] Krawcewicz K. "W Oleśnicy deszcz". Przegląd Lotniczy Aviation Revue nr 8/1996.
[3] Zmarł Ryszard Czeszejko – Sochacki - Aeroklub Wrocławski.
[4] Jan Perlak- informacje.
blog comments powered by Disqus