Breguet XIV, 1916
Najlepszym francuskim samolotem rozpoznawczym i bombowym lekkim z lat 1917- 1918 był Breguet XIV. Opracowany został w znanej francuskiej wytwórni lotniczej Société Anonyme des Ateliers d'Aviation Louis Breguet w Paryżu przy znaczącym udziale inż. Vullierme. Prace projektowe nad samolotem rozpoznawczym o oznaczeniu AV (avant- co oznaczało z silnikiem z przodu) rozpoczęto w czerwcu 1916 r. Prototyp wersji Breguet XIVA2 został oblatany 21.11.1916 r. Konstrukcja samolotu była typowa dla koncepcji Bregueta- dwupłat o konstrukcji mieszanej z przewagą elementów metalowych, co zapewniało dużą wytrzymałość konstrukcji, z silnikiem chłodzonym cieczą napędzającym śmigło ciągnące, uzbrojony w stały karabin maszynowy obsługiwany przez pilota oraz ruchomy karabin na obrotnicy obsługiwany przez obserwatora- strzelca. Do napędu samolotu planowano początkowo silnik Hispano-Suiza o mocy 147 kW (200 KM), lecz konstruktor uznał go za zbyt słaby i zastosował silnik Renault 12F o mocy 162 kW (220 KM). Samolot wykazał doskonałe własności lotne i pilotażowe. Na wysokości 2000 m osiągnął prędkość 175 km/h. W tym czasie prędkości takiej nie osiągało wiele samolotów niemieckich. W lutym 1917 r. zainstalowano silnik Renault 12Fc o mocy 202 kW (275 KM). Samolot z tym silnikiem miał jeszcze większe osiągi. Aby skrócić rozbieg, zastosowano automatyczne klapy na dolnych skrzydłach zmieniające wysklepienie profilu od drugiego dźwigara do krawędzi spływu. Po osiągnięciu prędkości 112 km/h klapy unosiły się, zmniejszając tym samym wysklepienie profilu. Przy lądowaniu działały odwrotnie skracając dobieg.
Prototyp przeszedł pomyślnie badania w STAe 12.04.1917 r. Zamówienie na 150 egz. samolotu w wersji rozpoznawczej Breguet XIVA2, Ministerstwo Lotnictwa złożyło w marcu, a kolejne na 100 egz. w kwietniu tegoż roku. Prototyp wersji bombowej Breguet XIVB2 został oblatany 15.04.1917 r. Samolot mógł zabierać do 300 kg bomb zawieszanych na wyrzutnikach umieszczonych pod dolnymi skrzydłami. Samolot otrzymał dolne skrzydła z automatycznymi klapami. Obie wersje napędzane były silnikiem Renault 12 Fcx o mocy 221 kW (300 KM) lub Renault 12Fcy o mocy 228 kW (310 KM). Jesienią 1917 r. na froncie znalazły się 3 eskadry rozpoznawcze, 4 eskadry współpracy z artylerią i 6 eskadr bombowych. Już pierwsze miesiące wykazały dobre własności lotne i bojowe tego samolotu. Okazał się on odporny na uszkodzenia i nawet przy poważnych uszkodzeniach mógł być dalej sterowny i zapewniał możliwość powrotu na macierzyste lotnisko. Był łatwy w pilotażu, szybki i miał duży pułap lotu.
Do końca 1917 r. lotnictwo francuskie zamówiono łącznie 2050 egz. Aby zrealizować tak duże zamówienie, została podjęta produkcja licencyjna w firmach: Darracq, Société Henri & Maurice Farman, Paul Schmitt, Bellanger i S.I.D.A.M.. Niewystarczająca produkcja silników w zakładach Renault, wymusiła dostosowanie samolotu do montażu innych silników: Fiat A-12 o mocy 177 kW (240 KM) i 210 kW (285 KM), Lorraine-Dietrich o mocach 190 kW (258 KM) i 272 kW (370 KM) oraz Liberty 12 o mocy 294 kW (400 KM). Podjęto również produkcję wersji szkolno- treningowej Breguet XIVE2. Na wersji tej zastosowano silniki o mniejszej mocy Renault FC o mocy 185 kW (250 KM) lub Fiat A-12 o mocy 177 kW (240 KM). W trakcie produkcji przy zastosowaniu silników o większej mocy zrezygnowano z automatycznych klap zarówno na samolotach bombowych, jak i rozpoznawczych.
W końcu 1917 r. opracowano jednomiejscową wersję bombową nocną Breguet XIVBN1. Wzrost zasięgu uzyskano dzięki zainstalowaniu dodatkowego zbiornika paliwa o pojemności 300 dm3 w miejscu kabiny pilota. Długotrwałość lotu wzrosła do 6 h (normalnie 2 h i 45 min.). Kabinę pilota usytuowano w miejscu kabiny obserwatora. Samolot mógł też zabierać większy ładunek bomb- 325 kg. Samolot był zaprojektowany do nalotów, jakie planowano wykonać na Berlin, do czego jednak nie doszło. Na samolotach przeznaczonych do działań nocnych Breguet XIVBN2 instalowane były światła pozycyjne i reflektory do lądowania oraz prądnica napędzana śmigiełkiem.
Aby wzmocnić uzbrojenie strzeleckie, na niektórych samolotach montowany był na górnym skrzydle dodatkowy karabin maszynowy Lewis. Wzmocniono uzbrojenie obserwatora do dwóch karabinów maszynowych Lewis. Aby poprawić własności pilotażowe, zamontowano lotki z odciążeniem rogowym. Wzrosła przy tym rozpiętość górnego płata, zmieniono kształt i rozpiętość dolnego płata, zrezygnowano z instalacji automatycznych klap. W konstrukcji płatów zastąpiono jesionowe krawędzie spływu drutem stalowym, a dźwigary duralowe dźwigarami drewnianymi. Aby wzmocnić sztywność konstrukcji, dodano lekki dźwigar w odległości kilkunastu centymetrów od krawędzi spływu. Samoloty z takimi skrzydłami otrzymały oznaczenie Breguet XIVbisA2 i Breguet XIVbisB2. Aby zapewnić ochronę pilotowi i obserwatorowi przed ogniem z ziemi, zastosowano opancerzone fotel pilota i siedzenie obserwatora.
Wersja rozpoznawcza dalekiego zasięgu Breguet XIVGR2 otrzymała dwa dodatkowe zbiorniki paliwa, które umieszczono pod górnym płatem. Zrezygnowano z uzbrojenia obserwatora umieszczając jego kabinę nieco wyżej i dodano opływową owiewkę za jego głową. Zasięg tak przebudowanego samolotu wzrósł do ponad 1000 km.
W 1918 r. powstała wersja sanitarna Breguet XIVS, dostosowana do transportu rannych. W tym samym roku została podjęta jego produkcja seryjna. Pierwszy Breguet 14S miał miejsce dla rannego na noszach za kabiną pilota. Rozwiązanie to okazało się niepraktyczne. W następnych przesunięto kabinę pilota do tyłu i uzyskano miejsce dla dwóch rannych na noszach. Zbiorniki paliwa umieszczono, jak w wersji dalekiego rozpoznania, pod górnym płatem. Cztery samoloty użyto na froncie pod Aisne, gdzie służyły do ewakuacji rannych do szpitali na zapleczu frontu. W latach powojennych używane były w koloniach. Podczas walk w Maroku i Syrii w latach 1925- 1926 sanitarne Breguety przewiozły ponad 200 rannych. Jeden używany był w Indochinach Francuskich.
Wodnosamolot Breguet XIVH otrzymał cztery pływaki: główny- mocowany do goleni podwozia i trzy pomocnicze mocowane do dolnego płata w miejscu mocowania stójek wewnętrznych i do płozy ogonowej. Pływaki można było zdemontować i przekształcić samolot w wersję lądową z podwoziem kołowym. Brak informacji ile egzemplarzy zbudowano, 10 Breguet XIVH sprzedano do Finlandii, a dwa były używane w Indochinach Francuskich w 1925 r. Jeszcze podczas trwania działań wojennych testowany był egzemplarz z podwoziem lądowym, Breguet XIVB2, który wyposażono w dodatkowe pływaki Grain, mocowane do przednich wewnętrznych stójek. Podwozie kołowe samolot odrzucał po starcie z lądu, a lądował na wodzie. W 1924 r. w Centre d’Aviation de Saint Raphael testowano Breguet XIVB2 wyposażonego w hydroprofil i nadmuchiwane pływaki wykonane w firmie Blanchard, które mocowane były do goleni podwozia lądowego i dolnego płata. Miało to stanowić zabezpieczenie samolotu wykonującego lot nad akwenami wodnymi i zapobiec jego utonięciu po awaryjnym wodowaniu.
Od końca 1917 r. firma Breguet produkowała wersje Breguet 16B2 i Breguet 16BN2. Był to w zasadzie Breguet XIV o, zwiększonej rozpiętości płatów. Zwiększenie powierzchni nośnej do 72 m2 spowodowało wzrost udźwigu. Zastosowano silnik Renault 12FC o mocy 221 kW (300 KM) lub Liberty o mocy 294 kW (400 KM). Samolot z silnikiem Renault mógł zabierać 550 kg bomb, osiągał pułap 4600 m i miał prędkość max 160 km/h. Załoga mogła wynosić trzy osoby. Samoloty miały światła pozycyjne i reflektory do lądowania. Użytkowane były we Francji do 1927 r.
W 1918 r. powstał dwumiejscowy samolot myśliwski Breguet XIVC2 wyposażony dodatkowo w karabin maszynowy strzelający w dół i chroniący dolną półsferę samolotu. Samolot ten był przewidziany jako eskortowy. Do jego napędu zastosowano silnik Lorraine-Dietrich 12Da o mocy 272 kW (370 KM). Osiągi tego samolotu nie były zbyt wysokie i Louis Breguet przystąpił do projektowania nowego samolotu Breguet 17C2. Zbudowano dwa prototypy. Do ich napędu planowano użycie silnika Renault 12J o mocy 294 kW (400 KM). Pierwszy z nich miał uzbrojenie złożone z 2 nieruchomych zsynchronizowanych karabinów maszynowych Vickers, umieszczonych przed kabiną pilota, i trzech karabinów Lewis, obsługiwanych przez obserwatora- strzelca (dwa na obrotnicy, trzeci strzelający w dół). Drugi prototyp miał takie samo uzbrojenie stałe, natomiast obserwator- strzelec obsługiwał działko APX (Ateliers de Puteaux) kal. 37 mm. Szybko jednak ten wariant zarzucono i zbudowano jeden prototyp napędzany dostępnym wówczas silnikiem Renault 12Fe o mocy 309 kW (420 KM). Samolot miał mniejsze rozmiary od Breguet XIV. Prototyp oblatano latem 1918 r. Osiągnięto na nim prędkość maksymalną 208 km/h, czas wznoszenia na 5000 m wynosił 27 minut i 32 sekundy. Nie były to zadowalające osiągi dlatego zainstalowano silnik o jeszcze większej mocy- Renault 12KI o mocy 331 kW (450 KM). Prototyp z tym silnikiem odbył pierwszy lot 13.11.1918 r. Osiągi uległy poprawie. Złożono zamówienie na serię 300 samolotów, z których pierwsze dostarczono do jednostek już w końcu 1918 r. Egzemplarze seryjne miały płaty o zwiększonej w stosunku do prototypu rozpiętości, zmianie uległ także kształt usterzenia pionowego. W trakcie produkcji zaczęto montować silniki Renault 12K1. Samoloty z tymi silnikami przeznaczono do działań nocnych. Nosiły one oznaczenie Breguet 17CN2. Zbudowano ok. 200- 300 samolotów Breguet 17C2.
Po zakończeniu działań wojennych w oparciu o Breguet XIVS rozpoczęto produkcję wersji do przewozu pasażerów Breguet XIVT, a następnie wersję Breguet XIVTbis do przewozu pasażerów lub chorych. Pierwszy lot wersji Breguet XIVTbis odbył się 13.09.1921 r. Samoloty miały wyższy kadłub i oszkloną kabinę dla 2 pasażerów lub dla chorych na noszach, z przodu przed kabiną pilota. Zbudowano i przebudowano wiele egzemplarzy do celów komunikacyjnych, różniących się znacznie wyglądem, niektóre z nich nosiły dodatkowe oznaczenia. Wersja Breguet XIVT2 przystosowana była do transportu trzech pasażerów w wygodnej kabinie. Pewną liczbę Breguet XIVT i Breguet XIVTbis wyposażono w pływaki takie same, jak Breguet XIVH. Były to wodnosamoloty sanitarne i pasażerskie. Na samoloty pasażerskie przerabiano także samoloty z demobilu, które były tańsze.
Już po zakończeniu działań wojennych do produkcji wszedł Breguet XIV ze sprężarką Rateau, która miała poprawić jego osiągi, a więc prędkości lotu i wznoszenia oraz pułap. Sprężarkę zainstalowano na 16 egz., które do 1925 r. użytkowała Escadrille Br.34. Na samolocie ze sprężarką Rateau 2.03.1923 r. por. Benoit osiągnął wysokość 5600 m z ładunkiem 500 kg, co było światowym rekordem.
Produkcja samolotów Breguet XIV była kontynuowana do 1926 r. Powstały nowe wersje, m.in. tropikalna Breguet XIVTOE, którą produkowano (lub raczej składano z dowiezionych podzespołów) w Hanoi i Sajgonie, Breguet XIV/400 z silnikiem Lorraine-Dietrich 12Da o mocy 294 kW (400 KM), której 70 egz. sprzedano w 1923 r. do Chin i Mandżurii. W 1919 r. do produkcji wszedł samolot Breguet 18T "Berline" bazujący na Breguet 16, z miejscami dla 4 pasażerów, napędzany silnikiem Renault 12Ja o mocy 331 kW (450 KM).
Na licznych egzemplarzach doświadczalnych Breguet XIV montowano różne jednostki napędowe, m.in.: Lorraine-Dietrich 8Bd o mocy 210 kW (285 KM), Lorraine-Dietrich 12Da, 12E o mocy 287 kW (390 KM), Panhard 12 i Fiat A-14 o mocach 442 kW (600 KM) oraz Liberty 12. Samoloty z tym ostatnim silnikiem miały nieco lepsze osiągi od samolotów seryjnych z silnikami Renault. Przewidywano produkcję samolotów z tym silnikiem jako myśliwców eskortujących Breguet XIVP2. Projekt nie doczekał się realizacji wobec braku możliwości pozyskania większej partii tych silników. Po Wielkiej Wojnie w Stanach Zjednoczonych pracowano nad projektem P-148. W jego ramach testowano samolot Breguet XIVB2 z różnymi silnikami Liberty.
Łącznie do 1926 r. zbudowano około 8370 egz. Breguet XIV we wszystkich wersjach i odmianach.
UŻYTKOWNICY.
- Argentyna- cywilne Breguet XIVT latały w przedsiębiorstwie Compañía Rioplatense de Aviación na linii Buenos Aires- Montevideo,
- Belgia- otrzymała 40 Breguet XIVA2 jeszcze w okresie działań wojennych. Samoloty te były używane w latach powojennych, aż zastąpiły je samoloty Breguet XIX. Trzy samoloty Breguet z silnikami Fiat A-12 używane były na liniach SNETA,
- Brazylia- zakupiła 30 egz. Breguet XIVA2 i B2. W samoloty wersji B2 wyposażono 1a Esquadrilha de Bombardeiro w Santa Maria, a w Breguet XIVA2 3a Esquadrilha de Observação w Alegrete. W 1924 r. w 6 egz. Breguet XIV wyposażono 1a Companha de Parque Aviação w Campo dos Alfonsos. Od 1927 r. zastępowane były samolotami Breguet XIX,
- Chiny i Mandżuria- w 1923 r. dostarczono 70 egz. Breguet XIV/400 (prawdopodobnie również nieliczne w wersji Breguet 16). Brały tam udział w licznych lokalnych konfliktach,
- Czechosłowacja- w ramach zakupów we Francji w latach 1919- 1920 otrzymała 10 egz. Breguet XIVA2, w które wyposażono jedną eskadrę. Używane były do połowy lat 1920- tych jako szkolno-treningowe,
- Dania- posiadała 4 samoloty Breguet XIV,
- Grecja- lotnictwo wojskowe użytkowało ok. 40 samolotów,
- Finlandia- w latach 1919- 1922 zakupiła 38 egz. Breguet XIV, w większości w wersji A2 z silnikami Fiat 12Abis o mocy 221 kW (300 KM), które użytkowane były do 1927 r. Dziewięć (lub 10) samolotów wyposażonych było w pływaki (wersja Breguet XIVH),
- Francja- pod koniec I wojny światowej samoloty Breguet XIV stanowiły podstawowe wyposażenie lotnictwa rozpoznawczego Francji. Znajdowały się one w 71 eskadrach na froncie Zachodnim oraz w Serbii, Grecji, Macedonii i w Maroku. Wykonywały loty rozpoznawcze, obserwacyjne i bombowe w ciągu dnia i w nocy. Samolot miał doskonałe własności lotne, dużą prędkość, obywał się bez eskort myśliwców własnych podczas wypraw bombowych. Po wojnie użytkowało je lotnictwo wojskowe i cywilne do połowy lat 1930- tych,
- Hiszpania- zakupiła pierwsze 60 samolotów Breguet XIV jeszcze w czasie trwania działań wojennych. Wyposażono w nie cztery eskadry, które z czasem przebazowano do Maroka. Kolejne 40 egz. zakupiono z demobilu w 1923 r. Hiszpańskie Breguet XIV wyposażone były w silnik Lorraine-Dietrich o mocy 202 kW (275 KM) i miały chłodnicę cieczy umieszczoną pomiędzy goleniami podwozia. Były one stopniowo zastępowane produkowanymi w Hiszpanii na licencji samolotami Breguet XIX,
- Iran- posiadał 2 samoloty Breguet XIV,
- Japonia - w 1919 r. zakupiono 1 egz. Breguet XIVB2 z silnikiem Liberty, który wykorzystywano do szkolenia pilotów japońskich. Dobre własności samolotu skłoniły Japonię do zakupu licencji i podjęcie produkcji w zakładach Nakajima pod oznaczeniem Nakajima B6. Był produkowany z silnikiem Rolls-Royce "Eagle VIII" o mocy 265 kW (360 KM),
- Jugosławia- lotnictwo wojskowe posiadło ok. 60 samolotów Breguet XIV,
- Litwa- lotnictwo wojskowe użytkowało 2 samoloty,
- Portugalia- posiadała 29 egz. Breguet XIV i 1 egz. Breguet 16,
- Rumunia- lotnictwo wojskowe użytkowało 20 samolotów,
- Salwador- lotnictwo wojskowe użytkowało 1 samolot,
- Stany Zjednoczone- Amerykański Korpus Ekspedycyjny otrzymał w 1918 roku 376 egz. Breguet XIV, z których ponad połowa napędzana była silnikami Fiat A-12. Z tej liczby 100 było w wersji szkolnej (Breguet XIVE2). Kolejny zakup to 229 Breguet XIV. Z tej liczby 90 miało silniki Fiat A-12A, a 47 było w wersji bombowej (Breguet XIVB2),
- Syjam- lotnictwo wojskowe było użytkownikiem ok. 30 samolotów,
- Szwecja- użytkowała 2 sanitarne samoloty Breguet XIVTbis (wg innych źródeł- posiadała jeden samolot Breguet XIV),
- Turcja- użytkowała ok. 32 egz.,
- Urugwaj- w 1921 roku dokonano we Francji zakupów sprzętu wojskowego, w ramach którego było 6 egz. Breguet XIVA2 i dwa sanitarne Breguet XIVTbis. Trzeci sanitarny Breguet XIVTbis został zakupiony w 1928 r. W 1925 r. Paso de Mendoza w ramach współpracy z liniami lotniczymi Latécoère uruchomił na samolocie Breguet XIVT połączenie lotnicze z Rio de Janeiro do Buenos Aires,
- Włochy- użytkowały nieliczne samoloty Breguet XIV, m.in. we linie SA Navigazione Aerea posiadały 1 egz. Breguet XIVT,
- ZSRR- zdobyto 4 egz. Breguet XIV, z których zmontowano dwa sprawne- jeden w wersji A2, a drugi B2 (wg innych źródeł- w ZSRR znalazło się 6 samolotów Breguet XIV).
Po zakończeniu I wojny światowej samoloty Breguet XIV były wykorzystywane do wykonywania lotów długodystansowych. Pierwszym wyczynem powojennym był przelot Morza Śródziemnego dokonany w obie strony przez Rogeta i Coli w dniu 26.01.1919 r. Piloci pokonali dystans 1600 km. W dniu 5.04.1919 r. por. Roget wykonał przelot na trasie Lyon- Rzym- Nicea, w kilka dni później Roget i Coli wykonali przelot o długości 1950 km w czasie 11 h i 15 min., przelatując z Paryża do Kenitry w Maroku. Jednym z najgłośniejszych był rajd wykonany przez płk Vuillemina pomiędzy 3.11.1922 r. a 8.01.1923 r. na trasie Francja- Morze Śródziemne- Sahara- Maroko- Hiszpania- Paryż.
Breguet XIV zapisał się też w historii lotnictwa komunikacyjnego. Tuż po zakończeniu działań wojennych Louis Breguet założył towarzystwo Compagnie des Messageries Aériennes (Lotnicze Towarzystwo Przewozów Kurierskich), którego linie łączyły Paryż z Lille, Brukselą, Londynem i Marsylią. Towarzystwo użytkowało 25 samolot Breguet XIV. W kwietniu 1918 r. zostały założone linie Lignes Aeriennes Latécoère (później Compagnie Générale d'Entreprise Aéronautique), które uruchomiły za pomocą samolotów Salmson II i Breguet XIV połączenie pomiędzy Francją a Casablanką w Maroku. Towarzystwo pozyskało wielu pilotów, z których najbardziej znanymi są do dziś Didier Daurat, Jean Mermoz czy Antoine de Saint-Exupéry. Towarzystwo użytkowało między innymi 106 samolotów Breguet XIV. W 1919 r. uruchomiona została linia łącząca Tuluzę z Rabatem, w 1920 r. z Casablanką, w 1922 r. z Oranem. W 1923 r. linia łączącą Tuluzę z Casablanką została przedłużona aż do Dakaru. Linia rozpoczęła normalne funkcjonowanie od 1925 r., choć było to związane z dużym ryzykiem (przelot nad Saharą). Obsługiwana była przez samoloty Breguet XIV do 1927 r. Obok Francji linie lotnicze istniały też w koloniach, np. Compagnie des Transports Aériens Guyanais we Francuskiej Gujanie, która użytkowała 5 egz. Breguet XIV.
W Polsce.
Karol Aleksander Bronisław Borzęcki, obywatel Francji, pochodzenia polskiego, pod koniec 1919 r. przyjął ofertę władz Indochin pracy nad kartografią kraju. W związku z tym wykona wiele lotów na pokładzie samolotu Breguet XIV. To pozwalało wykorzystać mu swe kwalifikacje jako lotnika i jako fotografa. W październiku 1922 r. opatentował z kolei rozwiązanie aparatu zapewniającego automatyczne i ciągłe wykonywanie fotografii lotniczej. W 1929 r. kierował w Hanoi indochińską służbą fotografii lotniczej.
W lotnictwie polskim znajdowało się 158 samolotów Breguet XIV (wg [1]). Była to wówczas najliczniejsza grupa samolotów jednego typu w polskich wojskach lotniczych. Pierwsze przybyły na początku maja 1919 r. w składzie Armii Polskiej gen. Józefa Hallera. Znajdowało się tam 45 egz.: 26 Breguet XIVA2 (w tym 20 egz. w 39 E. Br i 59 E. Br), 18 Breguet XIVB2 (w tym 15 egz. w 66 E. Br), reszta w rezerwie w V/F/RPL oraz oraz 1 Breguet XIVA2GR francuskiej Misji Wojskowej. Eskadry wprowadzono w 1919 r. do składu lotnictwa polskiego przyznając im polską numerację.
W kwietniu i czerwcu 1919 r. dwa samoloty Breguet XIV (po jednym w wersji A2 i B2) otrzymane od Francuzów były używane w eskadrze lotniczej 4 Dywizji gen. Żeligowskiego w Rumunii.
Działająca w Paryżu Polska Wojskowa Misja Zakupów w latach 1919-1920 zamówiła we Francji 186 samolotów Breguet XIV. Z dwóch zamówień wycofano się, sprowadzając ostatecznie 110 samolotów, w tym 70 w wersji A2 i 40 w wersji B2bis. W lutym 1920 r. dokonano wyboru samolotu Breguet XIV na typowy samolot tej klasy dla polskiego lotnictwa wojskowego. Ostatnie zakupione samoloty dotarły do Polski wiosną 1921 r. W 1926 r. zakupiono dodatkowo 1 samolot sanitarny Breguet XIVTbis.
Oprócz poprzednio wspomnianych trzech eskadr francuskich: 39 E. Br., 59 E. Br. i 66 E. Br., samoloty Breguet XIV stanowiły podstawowe wyposażenie eskadr 3 EW i 10 EW oraz 16 EW (dawna 39 E. Br) i 17 EW (dawna 59 E. Br). Eskadrę 66 E. Br. wyposażoną w wersję bombową włączono do OSOL. Samoloty te były następnie w Toruńskiej EW i później w 4 EW. W mniejszych liczbach samoloty Breguet XIV znajdowały się również w eskadrach wywiadowczych: 1, 2, 5 i 11. Breguety brały m.in. udział: w 1919 r. w ofensywie na Łuck, w lotach wywiadowczych nad Górny Śląsk, Zaolzie, Spisz, Orawę i Dolinę Popradu, w ofensywie wiosennej 1920 r. na Ukrainie (3 i 16 EW stacjonowały m.in. w Kijowie), ofensywie na Żłobin i Homel, w walkach na Froncie Południowym, w Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 r., ofensywie na Grodno, bitwie nad Niemnem, w operacji na Lidę oraz w działaniach na Wileńszczyźnie w grupie gen. Żeligowskiego. Pojedyncze samoloty były używane jako dyspozycyjne we Francuskiej Szkole Pilotów w Warszawie, we Francuskiej Misji Wojskowej, Szefostwie Lotnictwa NDWP oraz w dowództwach Frontów, grup i dyonów lotniczych.
Po wojnie samoloty te były od 1921 r. w wyposażeniu 3,12 16 EW i następnych powstałych w ich miejsce, stanowiąc podstawowy sprzęt eskadr wywiadowczych 1 PL. Wymieniano je stopniowo do 1926 r., kiedy zostały wycofane z ostatniej 13 EL (byłej 3 EW) w 1 PL. W 1928 r. zostały przydzielone do nowo sformowanej 211 EB z 1 PL. Jako treningowe i holownicze służyły w eskadrach treningowych poszczególnych pułków lotniczych. Do szkolenia pilotów, obserwatorów, strzelców pokładowych i mechaników stosowano Breguety XIV w WSP Grudziądz, OSOL Toruń, OSL Dęblin, CWOL Dęblin, LSSiB Grudziądz, CSPPL Bydgoszcz i Oddziale Służby Lotnictwa w Poznaniu. Jako doświadczalne znajdowały się w wyposażeniu: Wojskowej Centrali Badań Lotniczych- Sekcja Doświadczalna, później w Instytucie Badań Technicznych Lotnictwa, w Wojskowym Instytucie Gazowym i w Wytwórni Balonów i Spadochronów. W CWL, a później w WCZL, dokonano przeróbek kilku egzemplarzy na wersję dalekiego zasięgu. Wiele przebudowano na samoloty szkolne, odpowiadające standardowi Breguet XIVE2, a kilka na sanitarne, odpowiadające wersji Breguet XIVS. Wykonano przeróbki na samoloty doświadczalne do badania spadochronów i próbnego rozsiewania środków owadobójczych.
W dniu 31.05.1921 r. została zawarta umowa z S.A. Francusko-Polskie Zakłady Samochodowe i Lotnicze ”Francopol” na budowę m.in. 200 samolotów Breguet XIVB2. Wytwórnia miała uruchomić produkcję płatowców do końca 1922 r. i silników na początku 1923 r. Umowa nie została zrealizowana z winy SA Francopol.
W kwietniu 1925 r. zamówiono we Francji samolot sanitarny Breguet XIVTbis. Zakupu dokonało ze składek członków Polskie Powszechne Towarzystwo Farmaceutyczne. Dostarczony w kwietniu 1926 r. samolot był na stanie 1 PL do 1928 r.
Stan posiadania samolotów Breguet XIV stale malał. W grudniu 1927 r. było 68 egz. i już tylko 13 egz. w październiku 1932 r. Najdłużej były używane trzy Breguety XIV przebudowane na sanitarne, znajdujące się w 5 PL i LSSiB w Grudziądzu. Skasowano je dopiero w 1935 r.
Konstrukcja:
Dwumiejscowy dwupłat o konstrukcji mieszanej. W wersji dalekiego zasięgu Breguet XIVA2GR- pilot i 2 pasażerów. W wersji sanitarnej Breguet XIVTbis zabierał 2 chorych i lekarza.
Płaty komora płatów dwuprzęsłowa z niewielkim, wysunięciem do przodu dolnego płata i małym wzniosem. Wydłużenie w samolocie XVIA2 dla górnego płata wynosiło 7,4 i dla dolnego 7,0. Skrzydła dwudźwigarowe były w dwóch odmianach:
- konstrukcji starszej o konstrukcji mieszanej z dźwigarami z duraluminium w A2 bez klap, w B2 z klapami przy dolnych skrzydłach i z lotkami prostymi. Krawędź spływu początkowo była sztywna z listwą, zastąpiona później przez krawędź miękką z linki stalowej i z żebrami nieco dłuższymi, wystającymi poza obrys skrzydła. Skrzydła dolne samolotu B2 z klapami miały rozpiętość mniejszą o odstęp jednego żebra
- konstrukcji nowszej, całkowicie drewnianej, bez klap z lotkami odciążonymi kompensacją rogową i dolnym płatem o jednakowej rozpiętości w wersjach A2 i B2. Stojaki były wykonane z rur o przekroju kroplowym, a ścięgna z taśm o przekroju eliptycznym.
Klapa zastosowana w wersji XIVB2 miała stały kąt wychylenia i nie była regulowana przez pilota. W pozycji postojowej utrzymywały ją w wychyleniu napięte amortyzatorki (12 sztuk) ze sznurów gumowych Sandow. Przy prędkości lotu 112 km/h amortyzatorki wydłużały się, a klapa wyrównywała ze skrzydłem, zmieniając profil z wysklepionego na normalny. Było to jedno z pierwszych urządzeń wysokonośnych zastosowanych w technice lotniczej.
Kadłub- kratownica przestrzenna z rur duraluminiowych, połączonych stalowymi okuciami skręcanymi lub nitowanymi nitami rurkowymi bez łbów. Wykrzyżowania wewnątrz były ze strun fortepianowych. Grzbiet i spód kadłuba były lekko oprofilowane. Cały płatowiec pokryto płótnem oprócz przedziału silnikowego z osłonami z blachy aluminiowej. Kabiny odkryte. Starsza wersja XIVB2 miała po bokach kabiny obserwatora uchylane okienka z szybkami z niepalnej miki. W podłodze znajdowały się okiennice otwierane za pomocą osobnej dźwigni. W niektórych samolotach XIVB2 w spodzie za kabiną obserwatora był otwór zasłonięty żaluzjami, umożliwiający prowadzenie ognia z trzeciego ruchomego karabinu maszynowego w dolnej półsferze samolotu. Ponadto XIVB2 miały opancerzone fotele załogi. Wszystkie samoloty zostały wyposażone w dwuster. Breguet XIVA2GR i sanitarny Breguet XIVTbis miały wyższy kadłub, a ten ostatni oszkloną kabinę pasażerską z noszami, z przodu przed kabiną pilota.
Usterzenie spawane z rur stalowych, pokryte było płótnem. Ster wysokości miał kompensację rogową. Statecznik poziomy był przestawialny.
Podwozie stałe, główne trójgoleniowe z osią amortyzowaną sznurem gumowym. Oś była osłonięta owiewką z profilem aerodynamicznym tworzącym dodatkową powierzchnię nośną.
Uzbrojenie-1 stały, zsynchronizowany karabin maszynowy pilota Vickers MAC wz. 09 kal. 7,7 mm i 1 lub 2 ruchome karabiny maszynowe obserwatora Lewis wz. 15 kal. 7,7 mm. Stosowano także dodatkowy dolny karabin maszynowy Lewis. W Polsce używano zastępczo niemieckiego karabinu maszynowego obserwatora Parabellum. Ładunek bomb usytuowany pod dolnym płatem, w XIVB2- 256 kg (32 szt. po 8 kg), w XIVA2- 32 kg (4 szt. po 8 kg). W XIVB2 z klapami, wyrzutniki Michelin były wysunięte przed krawędź natarcia. W XIV2bis bez klap wyrzutniki były cofnięte, podwieszone pod dźwigarami i ukryte całkowicie pod dolnym płatem.
Wyposażenie- aparaty fotograficzne Notel lub Barthof, radiostacja nadawcza K-6.
Instalacje: elektryczna.
Silnik- rzędowy w układzie V, 12-cylindrowy, chłodzony cieczą Renault 12 Fcx, Renault 12 Fe lub 12 F2 o mocy trwałej 220 kW (300 KM) i maksymalnej 235 kW (320 KM), w wersji Breguet XIVTbis silnik Renault 12K o mocy 294 kW (400 KM). Zbiorniki: paliwa A2- 250 l, B2- 270 l, oleju 18 l, mieściły się w kadłubie. Zbiorniki paliwa w wersjach A2GR i Tbis były umieszczone na zewnątrz pod górnym płatem i dodatkowo w kadłubie. Chłodnica czołowa typu ulowego. Śmigło dwułopatowe, drewniane, było różnych typów, przeważnie Ratier 5/3.4.
Patrz również- rozwój konstrukcji samolotu.
Dane techniczne Breguet XIVA2 z silnikiem Renault 12 F (wg[1]):
Rozpiętość- 14,364-14,86 m, długość- 8,87 m, wysokość- 3,3 m, powierzchnia nośna- 45,5-49,2 m2.
Masa własna- 1020 kg, masa użyteczna- 526 kg, masa całkowita- 1546 kg.
Prędkość max- 168 km/h, prędkość przelotowa- 130 km/h, czas wznoszenia na 2000 m- 6' 50", pułap- 6100 m, zasięg- 390 km, czas lotu- 3 h.
Dane techniczne Breguet XIVA2 z silnikiem Renault 12 F2 (wg[1]):
Rozpiętość- 14,364-14,86 m, długość- 8,87 m, wysokość- 3,3 m, powierzchnia nośna- 45,5-49,2 m2.
Masa własna- 1020 kg, masa użyteczna- 526 kg, masa całkowita- 1546 kg.
Prędkość max- 188 km/h, prędkość przelotowa- 150 km/h, czas wznoszenia na 2000 m- 6' 45", zasięg- 450 km, czas lotu- 3 h.
Dane techniczne Breguet XIVB2 (wg[1]):
Rozpiętość- 14,364-14,86 m, długość- 8,87 m, wysokość- 3,3 m, powierzchnia nośna- 48,5-50,2 (wg [2]- 51,0) m2.
Masa własna- 1025 (wg [2]- 1100) kg, masa użyteczna- 730 (wg [2]- 665) kg, masa całkowita- 1735 (wg [2]- 1765) kg.
Prędkość max- 172 (wg [2]- 177) km/h, prędkość przelotowa- 135 km/h, czas wznoszenia na 2000 m- 9' 55", pułap- 5800 m, zasięg- 330 km, czas lotu- 2 h 45'(wg [2]- 3 h).
Dane techniczne Breguet XIVTbis (wg[1]):
Masa własna- 1280 kg, masa użyteczna- 610 kg, masa całkowita- 1890 kg.
Prędkość max- 180 km/h, prędkość przelotowa- 160 km/h, pułap- 4300 m, zasięg- 460 km.
Galeria
Źródło:
[1] Morgała A. ”Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924”. Wyd. Bellona; Wyd. Lampart. Warszawa 1997.
[2] Bączkowski W. ”Samoloty bombowe I wojny światowej”. Wydawnictwa Komunikacji i Łączności. Warszawa 1986.
[3] Kowalski Tomasz J. "Samolot Breguet 14". Seria "Typy Broni i Uzbrojenia" nr 197. Dom Wydawniczy Bellona, Agencja Wydawnicza CB. Warszawa 2002.
[4] Januszewski S. "Pionierzy. Polacy w siłach powietrznych Wielkiej Wojny 1914-1918". Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Wrocław 2019.
[5] As 14 - 18. Les as français de la Grande Guerre.