Bofors RBS 56 "Bill"

Przeciwpancerny kierowany pocisk rakietowy. Szwecja.

Przeciwpancerny pocisk rakietowy ”Bill” został opracowany w szwedzkiej firmie Bofors. Jest to bardzo nowoczesny pocisk. Jego główną zaletą jest nowatorskie rozwiązanie głowicy kumulacyjnej, którą formuje strumień rażący cel znajdujący się nie przed nią, a poniżej pocisku. Specjalna konstrukcja układu naprowadzania powoduje, że ”Bill” leci powyżej linii celowania, a niekontaktowy zapalnik inicjuje eksplozję ładunku, gdy pocisk znajduje się nad celem. Dzięki takiemu rozwiązaniu rażony jest nie najgrubszy, przedni pancerz czołgu, a znacznie cieńsze opancerzenie jego górnej części. ”Bill” ma przewodowy system przekazywania komend od wyrzutni do pocisku, który zapewnia dużą odporność na zakłócenia. Poważną zaletą jest bardzo jasny i szerokokątny celownik dzienny, ułatwiający wykrycie i śledzenie celu oraz moduł celownika nocnego, zapewniający wykrycie celu typu czołg na maksymalnym dystansie rażenia rakiety.

System ma też pewne wady: ograniczony zasięg rażenia oraz bardzo delikatnej i finezyjnej budowy wyrzutnia, która będzie wymagała nadzwyczajnej delikatności i troskliwości obsługi na polu walki.

W Polsce.

W 1993 r. podczas I Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podana została informacja o możliwości podjęcia w kraju produkcji przeciwpancernych rakiet kierowanych Bofors ”Bill”. Pocisk był również prezentowany podczas II MSPO w 1994 r.

Konstrukcja:

Dane techniczne RBS 56 (wg [2]):
Zasięg rażenia- 2200 m.

Źródło:

[1] Szulc T. ”Nowości z Kielc”. Nowa Technika Wojskowa nr 10/1993.
[2] Szulc T. ”Oferta zagraniczna na MSPO'94”. Nowa Technika Wojskowa nr 11/1994.
blog comments powered by Disqus