Blanchard (Potocki), 1789

Balon wolny na ogrzane powietrze. Francja.
Jan Potocki- pierwszy Polak, który opuścił ziemię. (Źródło: Praca zbiorowa ”Ku czci poległych lotników. Księga pamiątkowa.”. Wydawnictwo Komitetu Budowy Pomnika Ku Czci Poległych Lotników. Warszawa 1933.).

Znany francuski aeronauta, Blanchard, prowadząc swe europejskie wojaże zawitał w 1989 r. do Warszawy. Blanchard był pierwszym człowiekiem, który wzleciał na balonie w Anglii (1785 r.), w Rosji (1789 r.) i w Stanach Zjednoczonych (1793 r.). W dniu 10.05.1789 r. Blanchard i pewna francuska dama dokonali pierwszego w naszym kraju wzlotu. Wzlot nastąpił w Warszawie z ogrodu Foksal. Start balonu obserwował ze specjalnej loży król Stanisław. Wszystko przebiegało pomyślnie, balon wzbił się wysoko, jak z obserwatorium królewskiego kalkulowano, aż do łokci 3975. Balon obserwowała cała Warszawa. Blanchard wylądował szczęśliwie w Białołęce więcej niż o milę od miejsca puszczenia się w powietrze. Lot trwał 45 minut.

W kilka dni później Blanchard zademonstrował swój spadochron dźwigający jednak nie człowieka, lecz psa. Spadochron wraz ze swym żywym ładunkiem został uniesiony w górę przez mały balon, który w powietrzu zapalił się. Spadochron oderwał się i po paru minutach z wolna jakby posadził na piasku pod pałacem Korpusu Kadetów koszyk i psa w nim będącego".

Podczas pobytu Blancharda w Warszawie nastąpił również wzlot pierwszego Polaka. Start nastąpił z ogrodu Pałacu Mniszchów, u zbiegu Nowego Świata i Alej Jerozolimskich. Pilotował Blanchard, a pierwszym polskim aeronautą był Jan Potocki, podróżnik i pisarz, znany ze swego ekstrawaganckiego trybu życia. Jak przystało na potomka magnackiej rodziny wziął on do gondoli służącego Turka. Był jeszcze czwarty pasażer balonu: ulubiony pudel Potockiego. Wyprawa odbyła się szczęśliwie. Statek doleciał nad Wolę i tam wylądował.

Źródło:

[1] Banaszczyk E. ”Karuzela pod gwiazdami”. Wydawnictwo Iskry. Warszawa 1960.
blog comments powered by Disqus