Z-75 "Spring Wing", 1976
Lotnia (doświadczalny ultralekki szybowiec- sprężyste skrzydło) Z-75 ”Spring Wing” została skonstruowana przez doc. dr. inż. Jerzego Wolfa na podstawie badań przeprowadzonych w Polsce w Instytucie Lotnictwa. Była to lotnia doświadczalna, która otrzymała sprężyste skrzydło (membranopłat). Jej konstrukcja została oparta o wcześniejsze doświadczenia uzyskane z prób modelowych, zastosowań żeglarskich opracowanych w uprzednich latach sprężystych skrzydeł (żagloślizgów) oraz lotni: Z-70, Z-71, Z-73 i Z-74.
Zaprojektowana została w 1975 r., a budowę zakończono w 1976 r. W dniu 22.05.1976 r. lotnia została oblatana przez Witolda Sobieszczańskiego, dostarczając wielu interesujących i istotnych danych niezbędnych do dalszego rozwoju koncepcji sprężystego skrzydła.
Konstrukcja przypomina lotnię II generacji. Skrzydło otrzymało zmodyfikowany profil Liebecka, który narzucają żebra z cienkiej blachy duralowej. Celem Z-75 było praktyczne sprawdzenie możliwości realizacji samostatecznego sprężystego skrzydła i zastosowania w nim esowo przegiętych samostabilizujących się żeber oraz profili charakteryzujących się małym momentem pochylającym. Z-75 stanowi pierwsze praktyczne zastosowanie koncepcji sprężystego skrzydła w układzie latającego skrzydła. Sprężyste skrzydło jest rozwijane ze względu na szereg korzystnych własności, takich jak bardzo mały ciężar jednostkowy, możliwość stosowania znacznych wydłużeń i stąd osiągania dużych doskonałości aerodynamicznych, możliwość realizacji czystego latającego skrzydła, prostota konstrukcji i łatwość składania, dobre własności dynamiczne w turbulentnej atmosferze wyrażającej się redukcją obciążeń, zwiększeniem bezpieczeństwa lotu oraz możliwością wykorzystania energii porywów powietrza do polepszania osiągów na drodze tzw. dynamicznego szybowania.
Ta bardzo ciekawa lotnia została zademonstrowana w maju 1976 r. podczas pokazu lotni w Warszawie.
Dalszym rozwojem konstrukcji były lotnie Z-75-7 i Z-77.
Konstrukcja.
Lotnia (ultralekki szybowiec w układzie latającego skrzydła)- szkielet o duralowych rurach i stalowych cięgnach, pokrycie z tkaniny poliestrowej i nylonowej, zwijane, usztywnione żebrami z blachy duralowej.
Płat o obrysie trapezowym i dużym skosie charakterystycznym dla latającego skrzydła, poszerzony na końcach trójkątnymi powierzchniami. Poszerzenia pełnią funkcję stateczników wysokości. Płat stanowi jedna warstwa tkaniny, usztywnionej żebrami. Żebra z blachy PA6T grubości 1 mm przyklejone po wklęsłej stronie płata krawędziami do pasa naszytego na powłokę w sposób opisany w patencie Instytutu Lotnictwa nr 75433. Tkanina dakronowa na krawędzi natarcia i ortalionowa na części środkowej i spływowej płata- w celu porównania zachowania się pod obciążeniem oraz przydatności obu tych materiałów do wykonywania powłok nośnych tego rodzaju skrzydeł. Powłoka cięta i zszywana klinowo w celu uzyskania korzystnego przebiegu włókien tkaniny, zamocowana na końcach do szkieletu za pośrednictwem elastycznych sznurów gumowych w oplocie, o progresywnej charakterystyce. W części środkowej powłoka zamocowana do prostoliniowej rury centralnej- kilu, co zapewnia zaginanie tkaniny bez deformacji jej powierzchni. Zwichrzenie płata i stateczność daje się zmieniać przez obrócenie dźwigarów o określone kąty. Obrót dźwigara przenosi się wtedy na sznury gumowe, a następnie powłokę za pośrednictwem rodzaju dwuramiennego wieszaka z blachy, o dużej wytrzymałości na zginanie. Profil skrzydła typu Liebecka zmienny wzdłuż rozpiętości odpowiednio zmodyfikowany i przystosowany do wymagań profilu łukowego. Profil podstawowy pierwszego od osi symetrii żebra przechodzi stopniowo (nieliniowo) w prostoliniową krawędź końcową powłoki w sposób zapewniający równomierne naprężenie tkaniny. Wysklepienie i krój powłoki, zszywanej podwójnym ściegiem, są dostosowane do kształtu żeber. Odczepienie powłoki od dźwigarów przy demontażu dokonywane jest jedynie przez wyjęcie wieszaka ze szczelinowych nacięć na końcach dźwigarów. Przy rozpinaniu powłoki, jak i w locie, wiotkie żebra stabilizowane są automatycznie, ustawiając się swoją płaszczyzną prostopadle do powłoki. Stabilizacja ta i towarzszące jej nadawanie powłoce profilu żeber następuje na skutek krzywizny żeber i wzdłużnego napięcia powłoki.
Szkielet składa się z krótkiej części kadłubowej i doczepionych do niej po obu stronach wydłużonych części skrzydłowych. W skład części kadłubowej wchodzi rura centralna, trójkątną rozkładana rama sterującą oraz krótki słupek (Kingpost). Zespół ten usztywniony jest dwiema linkami o sześciu prostych odcinkach tworząc sztywną konstrukcję przestrzenną napinaną z użyciem jednego ściągacza. Do doczepienia części dźwigarowych służy poprzeczka rozpierająca górną część trójkąta sterownicy. Do podpartych dwoma cięgnami rur sterownicy oraz końców poprzeczki mocowane są przegubowo dźwigary podtrzymywane przez trzy cięgna nośne zbiegające się na końcu dźwigara oraz cztery cienkie cięgna odciągowe przeciwdziałające wyboczeniu dźwigara. Cięgna odciągowe umożliwiają podział dźwigara na cztery odcinki o stałej wytrzymałości na wyboczenie. Polega on na tym, że dźwigar zagięty jest nieznacznie zygzakowato (głębokość załamania ok. 1% długości przęsła) w punktach mocowania cięgieł podpierających, co nadaje mu jeden kierunek wyboczenia. Przy jednoczesnym eliptycznym spłaszczeniu przekroju rury dźwigara i podzieleniu go na cztery prostoliniowe odcinki umożliwiło to zmniejszenie z 18 do 10 liczby cięgieł usztywniających. Dźwigar jest silnie obciążonym elementem skrzydła i dzięki podzieleniu go na przęsła zwiększono jego wytrzymałość kilkudziesięciokrotnie w porównaniu z dźwigarem nie usztywnionym odciągami. Przy tym odpowiednio dobrany stosunek średnic elipsy powoduje, że siły krytyczne w dwóch głównych prostopadłych płaszczyznach wyboczenia są jednakowe. Spłaszczenie dźwigara uzyskano przez przewalcowanie na zimno rury 0 45 X 1, 5 mm z duralu PA6T. W celu uproszczenia konstrukcji i zmniejszenia oporu aerodynamicznego dla całego szkieletu zastosowano jednakowe spłaszczone rury. Dźwigary dzielone są w połowie na środkowym załamaniu, co pozwala na złożenie całego szkieletu i szybowca w pakiet o długości ok. 3 m. Przegubowe zamocowanie dźwigarów umożliwia również ich obrót dookoła osi podłużnej, wykorzystywany do wspomnianych celów regulacyjnych. Przy tym wymagane położenie kątowe dźwigara ustalane jest za pomocą jednej śruby oraz odgięcia narożników aluminiowej podkładki zabezpieczającej. Miejsca zamocowania cięgieł i otwory śrubowe wzmocnione rurowymi wkładkami oraz tulejami dystansowymi. Wszystkie cięgna obu części skrzydłowych napinane są z użyciem tylko dwóch ściągaczy. Położenie punktu podwieszania pilota na belce centralnej jest regulowane w szerokim zakresie i w tym celu z tego punktu wyprowadzone jest dodatkowe cięgno do wierzchołka słupka. Słupek ma cięgna tylko w jednej pionowej płaszczyźnie podłużnej tak, że powłoka skrzydła ma pełną swobodę odkształceń. Rura centralna szkieletu przedłużona jest odejmowaną rurą- żądłem, zakończoną ciężarem wyważającym. Wszystkie rury szkieletu są obustronnie zamknięte lub uszczelnione korkami z gumy.
Usterzenie jest całkowicie zintegrowane z płatem. Funkcję statecznika wysokości spełniają: zwichrzenie skośnego płata, stateczny profil, nieruchome lotkowe powierzchnie na końcach skrzydła wychylone do góry. Powierzchnie te rozpięte są na przedłużeniach trzech żeber i stanowią całość z powłoką skrzydła. Z-75 również nie ma wyodrębnionego statecznika kierunku a stateczność kierunkową zapewnia znaczny skos płata w połączeniu ze skręceniem oraz zróżnicowanym wzniosem powodowanym wygięciem płata pod obciążeniem. Wygięty sprężyście płat ma u nasady znaczny wznios dodatni, który przechodzi w ujemny na końcu skrzydła. Nadaje to skrzydłu niezbędną stateczność kierunkową oraz boczną dynamiczną. Wyraża się to tym, że przy ślizgu lub porywie bocznym na skutek ujemnego wzniosu oraz skręcenia płata na skrzydle nawietrznym powstaje zawsze ujemna siła przechylająca, wywołująca zakręcanie szybowca w kierunku porywu (likwidowanie ślizgu i ustawianie się pod wiatr), co jest koniecznym- aczkolwiek jeszcze nie wystarczającym- warunkiem stateczności dynamicznej. Taka geometria i reakcja na podmuchy jest zarazem warunkiem i zasadą samostateczności czystego latającego skrzydła, o ciągłym geometrycznie płacie, bez wyodrębnionych powierzchni ustateczniających. W tej sytuacji sterowanie Z-75 polega na zakłóceniu stanu równowagi jedynie przez zmianę wyważenia układu szybowiec-pilot wywołaną przechylaniem szybowca dookoła punktu podwieszenia pilota.
Cięgna zastosowane w Z-75 są zróżnicowane i liczne, w ogólnej liczbie 23. Dla części kadłubowej zastosowano ze względu na łatwość demontażu linki o średnicy 2,5 mm. Z tego samego względu części skrzydłowe usztywniane są drutami z wysokowytrzymałej stali o średnicach 3 mm i 2 mm dla cięgien nośnych oraz 1,2 mm dla cięgien podpierających. Najdłuższe druty zostały podzielone zawiasowo na dwie części o długościach mniejszych od 3 m, co pozwala na ich składanie bez splątania możliwego przy linkach. W związku z zastosowaniem drutów zastosowano specjalny sposób ich łączenia i zakańczania, eliminujący poślizg złącza przy dużym obciążeniu skręconych drutów. Sposób ten polega na wzajemnym zakleszczeniu dwóch poprowadzonych przez opaskę drutów, z użyciem ciernie aktywnego elementu rozpierającego druty.
Dane techniczne Z-75 (wg [4]):
Rozpiętość szkieletu- 9,6 (wg [1]- 9,5) m, rozpiętość powłoki- 9,0 m, długość całkowita- 4,5 m, długość po złożeniu- 3 (wg [1]- 2,6) m, wysokość- 2,5 m, powierzchnia nośna- 16 m2, wydłużenie- 5 (wg [1]- 5,6).
Masa lotni- 18 (wg [1]- 15, wg [3]- ok. 20) kg, masa użyteczna- 85 kg.
Zakres prędkości- 25- 60 (wg [1]- 20- 60) km/h, minimalna prędkości opadania- 0,9 (wg [1]- 0,8) m/s, doskonałość- 9 (wg [1]- 10).
Współczynnik obciążenia niszczącego- 6 g, czas montażu- 20 min.
Galeria
Źródło:
[1] Stafiej W. ”Lotniarstwo”. Wydawnictwa Komunikacji i Łączności. Warszawa 1978.[2] Kibiński J. ”Lotniarstwo dla każdego”. Biblioteczka Skrzydlatej Polski. Wydawnictwa Komunikacji i Łączności. Warszawa 1989.
[3] "Lotnie po raz pierwszy w Warszawie". Skrzydlata Polska nr 25/1976.
[4] Wolf J. "Z-75". Technika Lotnicza i Astronautyczna nr 10/1976.