Wierzbowski "Vega 120 Star", 1979

Lotnia. Polska.
Lotnia ”Vega Star” w locie. Pilotuje dr Stanisław Maksymowicz. (Źródło: Copyright Paweł Wierzbowski).

Konstruktorem lotni ”Vega 120 Star” był Paweł Wierzbowski. Lotnia została oblatana w Jeżowie Sudeckim 24.11.1979 r. (inne źródła podają błędną datę- 1977 r.). Roboczo otrzymała oznaczenie "120" ze względu na kąt nosowy, potem została dodana nazwa "Star".

Konstruktor tak opisuje historię powstania lotni: "Pokrycie z dacronu, budowana specjalnie dla mojego szefa, dr. Stanisława Maksymowicza, który stworzył i prowadził nasz Zakład Sportów Lotniczych AWF we Wrocławiu. Dla tak wybitnego pilota (latał na wszystkim co miało skrzydła i to jak!), musiała być specjalna. Więc powstała naprawdę ładna lotnia o dobrych osiągach".

Lotnia prezentowana była w czasie II Ogólnopolskiego Sejmiku Lotniarskiego (w Wałbrzychu ?).

Niestety, ale brak czasu, a potem emigracja nie pozwoliły konstruktorowi na dalsze prace nad jej dopracowaniem i rozwojem. Lotnia miała duże wydłużenie i wyprofilowane aerodynamicznie końcówki skrzydła. Tzn. pokrycie było nie rozwijalne i dopiero pod napięciem krawędzi natarcia uzyskiwało odpowiedni profil. To było jednym z nowatorskich rozwiązań w konstrukcji lotni. Później P. Wierzbowski stosował to rozwiązanie w konstrukcjach budowanych i produkowanych seryjnie w Vega Drachenbau w Austrii.

Konstrukcja:
Szkielet lotni zbudowany z rur duraluminiowych, usztywniony układem dolnych i górnych cięgieł. Krawędzie natarcia usztywnione za pomocą salingów. Kąt wierzchołkowy- 120o.
Pokrycie jednostronne wykonane z dacronu, ukształtowane i usztywnione za pomocą żeber.
Uprząż przystosowana do lotów w pozycji siedzącej.

Galeria

  • Próby lotni ”Vega Star”. Pilotuje Paweł Wierzbowski. Jeżów Sudecki, 1979 r. (Źródło: Copyright Paweł Wierzbowski).

Źródło:

[1] ”Lotniarstwo w Polsce”.
[2] lotnie * VEGA * | PAWEL WIERZBOWSKI – moja pasja – lotnie!.
[3] Paweł Wierzbowski - informacje.

blog comments powered by Disqus