Binkowski-Wojtczak "Lotus V", 1983

Lotnia. Polska.
Lotnia ”Lotus V” z klasyczną końcówką . Lotniowe Mistrzostwa Polski w 1983 r. Pilot Krzysztof Wojtczak. (Źródło: Copyright Andrzej Binkowski).

Konstruktorami lotni ”Lotus V” byli Andrzej Binkowski i Krzysztof Wojtczak. Była to wówczas nowoczesna lotnia, wyposażona w podwójne pokrycie i pływający dźwigar. ”Lotus V” został oblatany na Obozie Lotniowym w Jeżowie Sudeckim w lipcu 1983 r.

Na lotni ”Lotus V” startował podczas Lotniowych Mistrzostw Polski Żar' 1983 r. Andrzej Binkowski i Krzysztof Wojtczak.

W 1984  r. została przygotowana wersja lotni "Lotus V" z  eliptyczną końcówką laminatową. Lotnie produkowane były do 1987 r.

Konstrukcja:
Szkielet lotni zbudowany z rur duraluminiowych, składał się z dwóch krawędzi natarcia, dźwigara, kila, masztu i sterownicy. Szkielet usztywniony układem dolnych oraz górnych cięgieł.
Pokrycie skrzydła z dakronu, podwójne (górne i dolne), ukształtowane i usztywnione za pomocą żeber. Dźwigar pływający, schowany wewnątrz żagla. Pokrycie zamocowane do kila za pomocą wysokiej kieszeni kilowej.

Uprząż przystosowana do lotów w pozycji leżącej.

Galeria

  • Dwie lotnie ”Lotus V” juz z końcówką eliptyczną IV Lotniowe Mistrzostwa Polski  Żar'1984. Stoją od prawej: Andrzej Binkowski i Krzysztof Wojtczak. (Źródło: Copyright Andrzej Binkowski).
  • ”Lotus V” w locie. Puchar Wawelu 1984 r. Pilot Krzysztof Wojtczak. (Źródło: Copyright Andrzej Binkowski).

Źródło:

[1] ”Lotniarstwo w Polsce”
[2] Informacje uzyskane od Andrzeja Binkowskiego.

blog comments powered by Disqus