Górniak-motolotnia jednomiejscowa, 1983

Motolotnia. Polska.
Jednomiejscowy wózek motolotni. Niestety nie jestem pewien, czy jest to wózek z 1983 r. (Źródło: Copyright Marian Górniak).

W 1983 r. konstruktor-amator Marian Górniak, mieszkający wówczas w Lesku (w połowie lat 1980-tych zamieszkał w Sanoku), zainteresował się ideą budowy motolotni. Inspiracją była audycja telewizyjna o pierwszym w Polsce motolotniarzu. Marian Górniak nawiązał kontakt z bohaterem audycji. Uzyskał od niego informacje i plany konstrukcyjne, niestety niekompletne i niedokładne. Jeszcze w tym samym roku przystąpił do budowy motolotni.

Okazało się jednak, że otrzymane plany i zbudowana w oparciu o nie motolotnia, nie zawiera podstawowych elementów bezpieczeństwa lotu. W konstrukcji motolotni nieodpowiedni był kąt zaklinowania silnika. Pierwsze dwa starty były udane. Trzeci lot okazał się jednak niefortunny. Podczas lądowania przydusiło tył i motolotnia spadła lotem ślizgowym. Pilot odniósł poważne obrażenia ciała.  (Wg 2- wypadek ten wydarzył się podczas pierwszej próby startu).

Niepowodzenie to nie zniechęciło konstruktora. Przystąpił do budowy drugiej, całkowicie własnej konstrukcji dwumiejscowej motolotni.

Konstrukcja:

Źródło:

[1] Ząbkiewicz J. ”Sanocki IKAR”. Gazeta Sanocka-Autosan nr 15/1987.
[2] Olejko A. ”Z lotnią przez życie”. Nowe Podkarpacie nr 3/2001.
[3] Informacje uzyskane od Mariana Górniaka.
[4] Gajewski E. ”Uskrzydlony”!

blog comments powered by Disqus