Evolution, 2011

Bezpilotowy, dźwigowy aparat latający. Polska.
Bezpilotowy aparat latający Evolution. (Źródło: Copyright ”SAE Aerodesign”).

Bezpilotowy aparat latający Evolution został opracowany i zbudowany w latach 2010-2011 przez zespół studentów z Międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego SAE, które działa przy Politechnice Warszawskiej. Jest to samolot bezzałogowy stworzony specjalnie do udziału w zawodach SAE AeroDesign w klasie Advanced Class. Stanowi głęboką ewolucję modelu Kiwi (2010), który zajął pierwsze miejsce w zawodach Aero Design East 2010. Koordynatorem projektu był Paweł Kowalewski. Samolot został oblatany 31.03.2011 r. Próby w locie były w pełni udane i potwierdziły założenia projektu.

Evolution wystartował w zawodach SAE AeroDesign East 2011, które odbyły się w dniach 30.04-2.05.2011 r. w Mariettcie pod Atlantą.

W swoim pierwszym konkursowym locie nie zmieścił się w szerokości pasa i nie zaliczył próby. Drugi lot był jeszcze bardziej pechowy, ponieważ drzewa rosnące nieopodal "pochłonęły" model. Konstrukcja rozbiła się całkowicie. Tylko dzięki uprzejmości niezwykle miłych osób zainteresowanych zawodami, wezwana do zdjęcia samolotu została profesjonalna firma. Po całonocnej naprawie, następnego dnia samolot był gotowy do lotu. Ostatni dzień zawodów był również bardzo emocjonujący. W pierwszym locie z obciążeniem 18,5 kg zawiódł silnik, samolot opadł na ziemię 20 m od pasa startowego. Na szczęście uszkodzenia nie były duże i zostały szybko usunięte. W ostatnim locie, z takim samym obciążeniem, Evolution wykonał poprawny lot. W czasie lądowania nie zadziałał system hamulcowy i samolot wytoczył się z pasa w trawę. Sędziowie na szczęście zaliczyli lot.

Ostatecznie członkowie Studenckiego Międzywydziałowego Koła Naukowego SAE zajęli w klasie Advanced pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, pierwsze miejsce pod względem podniesionego ciężaru, trzecie miejsce za prezentacje techniczną oraz trzecie miejsce za system DAS. Przy masie własnej samolotu zaledwie 4,5 kg,  Evolution podniósł ciężar o masie aż 18,5 kg (!)- prawie dwa razy większej niż druga drużyna na zawodach.

Galeria

  • Bezpilotowy aparat latający Evolution. (Źródło: Copyright  SAE Aerodesign).

Źródło:

[1] "SAE Aerodesign"
blog comments powered by Disqus