Wozowicz Bogdan

Bogdan Wozowicz, zamieszkały w Sędziszowie Małopolskim, był znanym kierowcą rajdowym. W sporcie samochodowym wyjeździł w latach 1970-tych m.in. 4 tytuły mistrza Polski. Po wycofaniu się ze startów zajął się przygotowywaniem silników dla rajdowców. Do jego sędziszowskiego garażu kiedyś przyjeżdżali najlepsi polscy kierowcy.

Jednak jego marzeniem było latanie. Latać chciał od zawsze. Ale był realistą. Każde przymusowe lądowanie samolotem własnej konstrukcji oznaczało straty materialne albo utratę zdrowia. Zmienił zdanie, gdy zobaczył w Internecie wiatrakowce. Uznał, że w wiatrakowcu nie ma się co zepsuć. W przypadku awarii silnika ląduje bezpiecznie dzięki wirnikowi nośnemu. Przypatrzył się konstrukcji wiatrakowca w Internecie i stwierdził, że jest bardzo prosta. Mniej skomplikowana od rozwiązań stosowanych w pierwszym lepszym samochodzie. Ponieważ Bogdan Wozowicz zbudował kilka trudniejszych konstrukcji, więc postanowił zbudować własny wiatrakowiec. Prace nad wiatrakowcem rozpoczął w 2001 r. Pierwszy lot był przewidywany wiosną 2003 r.

W 2010 r. Bogdan Wozowicz otrzymał nagrodę Grand Prix XVI Zlotu Amatorskich Konstrukcji Lotniczych im. Józefa Gorszczyńskiego w Turbi. Otrzymał ją za adaptację silnika Suzuki Swift do samolotu.

Konstrukcje:
Wozowicz-wiatrakowiec, 2003, wiatrakowiec.

Źródło:

[1] Pawlak J. ”Kto mu dał Skrzydła?” ”nowiny24”
[2] jg ”XVI Zlot Amatorskich Konstrukcji Lotniczych”. ”Lotnicza Polska”
blog comments powered by Disqus