Allwalker (Fukacz), początek lat 2000-nych

Poduszkowiec ratowniczy, rekreacyjny. Polska.
Poduszkowce Fukacz. (Źródło: Copyright Mirosław Olędzki- ”ALLWALKER Sp. z o.o.”).

Projekt lekkiego poduszkowca ratowniczego i rekreacyjnego został opracowany przez Mirosława Olędzkiego. Początkowo poduszkowiec otrzymał nazwę Fukacz. Konstruktorzy używali tej nazwy jako żartobliwe określenie sposobu poruszania poduszkowców (bo poduszkowiec lata? jeździ? pływa?... fuka). Została ona później zmieniona na angielskojęzyczną- Allwalker. Podczas prac projektowych szczególny nacisk położono na uzyskanie niezawodności, stateczności, bezpieczeństwa i łatwej obsługi. Intensywnie pracowano nad oryginalnym sposobem sterowania i układem napędowym. Umieszczone w kadłubie śmigło pozwala lewitować bez ruchu nad miejscem wypadku. Ułatwia to zabranie rannego. Poduszkowiec jest bardzo lekki- 4 osoby bez problemu przenoszą go przez ogrodzenie. Inne jego zalety to o duża manewrowość, łatwość sterowania oraz możliwość poruszania się do tyłu, czego inne poduszkowiec tej klasy i wielkości nie potrafią. Poduszkowiec jest hamowany aerodynamicznie. System poduszkowców Allwalker został opatentowany. W 2005 r. poduszkowiec był wystawiony na targach BTF-Adrenalina w Warszawie. Produkcja seryjna poduszkowców została podjęta w firmie Allwalker Sp. z o.o.

Allwalker został skonstruowany specjalnie do ratownictwa lodowego na śródlądowych zbiornikach wodnych. Powstały również wersje przeznaczone do celów rekreacyjnych. Poszczególne wersje poduszkowca oznaczane są skrótem, który pochodzi od jej przeznaczenia oraz mocy zastosowanego silnika. Są to:
- Allwalker IR 25 (Ice Rescue, 25 KM)- pierwotna wersja ratownicza, wyposażona w silnik o mocy 18 kW (25 KM). Po opracowaniu wersji IR40 oferowana jako pojazd szkolny,
- Allwalker IR 40 (Ice Rescue, 40 KM)- wersja ratownicza, wyposażona w silnik o większej mocy, który zwiększa osiągi i możliwości maszyny,
- Allwalker RA 18 do RA 40 (Recreational Allwalker)- wersje rekreacyjne. Są to małe i bezpieczne poduszkowce, których pilotowanie nie wymaga żadnego instruktażu. Przystosowane są również dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach,
- Allwalker KA 15 do KA 25 (Kid Allwalker)- wersje rekreacyjne, napędzane silnikami o mniejszej mocy.
W 2010 r. wersje Allwalker RA i Allwalker KA nie były jeszcze dostępne w sprzedaży, przeprowadzono wówczas próby ich prototypów.

Możliwości poduszkowca testowali ratownicy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi (woj. mazowieckie). Lokalne władze poprosiły , by wyciąć przerębel w stawie, bo pod lodem dusiły się ryby. Również w OSP w Nowej Wsi powstała pierwsza w kraju Jednostką Ratownictwa Lodowego. Otrzymała ona dwa poduszkowce Allwalker, które zostały przekazane nieodpłatnie przez producenta. W lutym 2009 r. Allwalker prezentowany był na Jeziorze Krzywym w Olsztynie. Strażacy, policjanci, a także ratownicy wodni z Warmii i Mazur przyglądali się możliwościom tego nietypowego poduszkowca podczas pozorowanej akcji ratowniczej. Wzbudził on zainteresowanie, mógłby się sprawdzić zwłaszcza przy zabezpieczaniu np. zawodów wędkarskich lub bojerowych.

Niestety, pomimo zainteresowania Allwalker nie może być kupowany przez służby ratownicze w Europie, ponieważ poduszkowiec musi być certyfikowany. Aby uzyskać certyfikat konieczne jest dostosowanie produktu do norm europejskich. I tu ciekawostka- nie ma norm europejskich na taki poduszkowiec- mało tego- poduszkowce z silnikiem poniżej 50 kW są wykluczone z certyfikacji! Czym to skutkuje? Nie ma norm- nie ma certyfikatu. Nie ma certyfikatu- nie można kupić. Ale produkt nie ma szans uzyskać certyfikatu! Absurd! W 2010 r. kilku upartych ludzi, walczyło o to aby jednak Allwalker IR 40 znalazł się na wyposażeniu jednostek ratowniczych.

Konstruktor prowadził w tym czasie intensywne rozmowy z potencjalnymi partnerami w Ameryce Północnej, gdzie Allwalker znalazł natychmiastowe zrozumienie i poparcie... biurokratów! Okazało się, że w Ameryce sprzęt ma być skuteczny a nie zgodny z normami. Maszyną zainteresowani byli, m.in. producenci poduszkowców z Niemiec i amerykański koncern General Dynamics.

Do celów rekreacyjnych poduszkowce Allwalker wykorzystywane są, m.in. przez firmy: Pelican Integrator, Bartbo, Firma Centaurus.

Konstrukcja:
Dwumiejscowy poduszkowiec o konstrukcji kompozytowej.
Kadłub o konstrukcji z kompozytu Coremat i laminatu polisterowo-szklanego. Pokładem użytkowym kadłuba jest platforma otwarta z przodu.
Fartuch uszczelniający wykonany z lakierowanej tkaniny PCV wzmocnionej siatką nylonową.

Instalacje: elektryczna 12 V.

Układ napędowy- silnik połączony jest bezpośrednio z ustawionym poziomo wentylatorem o pionowej osi wirnika, które są umieszczone na amortyzowanej ramie, oraz akumulującą powietrze z wentylatora komorę sprężania powietrza, zawierającą rozdzielacz powietrza, kierujący sprężone powietrze przez przepustnice i kanały powietrzne do napędzających poziomo dysz oraz do napędu pionowego unoszenia poduszkowca.
Układ kierowania- posiada dwie dźwignie sterujące, połączone z obrotowymi przepustnicami, usytuowanymi w kanałach, które są zakończone dyszami pędnymi.

Silnik:
- Fukacz- Tecumseh o mocy 18 kW (25 KM),
- Allwalker IR 25 i KA 25- o mocy 18 kW (25 KM),
- Allwalker IR 40 i RA 40- o mocy 29 kW (40 KM),
- Allwalker RA 18- o mocy 13 kW (18 KM),
- Allwalker KA 15- o mocy 11 kW (15 KM).

Dane techniczne Fukacz (wg [6]):
Długość- 2,5 m, szerokość- 1,8 m.
Masa własna- 130 kg, udźwig- 200 kg, wyporność- 400 dm3.
Prędkość max na lodzie- 50 km/h, prędkość max na trawie- 30 km/h, poduszka powietrzna- 25 cm, pokonywanie wzniesień ze startu max- 2,5 %, przeszkody terenowe do wysokości- 15 cm.

Dane techniczne IR 25 (wg [3]):
Długość- 2,8 m, szerokość- 1,8 m.
Masa własna- 120 kg.
Prędkość- 45 km/h, czas lotu max- 30'.

Galeria

  • Poduszkowce ratownicze w wersji Allwalker IR 40.  (Źródło: Copyright Mirosław Olędzki- "ALLWALKER Sp. z o.o.").

Źródło:

[1] ”ALLWALKER Sp. z o.o.”
[2] ”Wszędobylski”. Nowa Gazeta Praska, 11 marzec 2009.
[3] MM ”Nie zostaniesz na lodzie”. Newsweek, 1 marzec 2009.
[4] E-mail od Pana Mirosława Olędzkiego z dnia 19 lipca 2010.
[5] hal ”Poduszkowce w Nowej Wsi”. ”Puls Raszyna”
[6] DN ”Fukacz - poduszkowiec do zabawy”. ”SportBiznes.pl”
[7] Olędzki M. ”Poduszkowiec”. Biuletyn Urzędu Patentowego nr 6/2010.
blog comments powered by Disqus