Kapcia-Wcisło-Surowiec "Twister", 2001

Poduszkowiec amatorski. Polska.
Poduszkowiec amatorski Kapcia-Wcisło-Surowiec ”Twister” oraz jego konstruktorzy. (Źródło: Copyright Marcin Kandefer- ”RMF 24”).
Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Sanoku- Wojciech Kapcia, Łukasz Wcisło i Paweł Surowiec postanowili stworzyć, w ramach pracy dyplomowej, pojazd poruszający się na poduszce powietrznej. Nauczycielem nadzorującym projekt był Bogdan Buczek. Wiele miesięcy poszukiwali informacji na temat poduszkowców w Internecie. Potem były godziny żmudnych wyliczeń. Zdobyli silnik od kosiarki, wentylator od chłodnicy samochodowej, uszyli fartuch i zbudowali kadłub. Z dumą uruchomili swój poduszkowiec, ale skończyło się na wielkim hałasie. Konstrukcja okazała się zupełnie nieudana.

Grupa uczniów przystąpiła więc do stworzenia nowego projektu i pozyskania lepszych części. Nowy poduszkowiec otrzymał nazwę ”Twister”. W marcu 2001 r. pojazd w końcu zadziałał. Poduszkowiec jeździł praktycznie po każdej powierzchni. Koszt wykorzystanych w ”Twisterze” materiałów wyniósł zaledwie 4 000 PLN.

Jako praca dyplomowa poduszkowiec oceniony został na szóstkę. Konstruktorzy zdobyli również pierwszą nagrodę w Turnieju Młodych Mistrzów Techniki na szczeblu wojewódzkim oraz indeksy wyższych uczelni.

Konstrukcja:
Jednomiejscowy poduszkowiec o konstrukcji mieszanej.
Główna konstrukcja wykonana ze sklejki, nadbudowa z laminatu, zawieszenie silnika z profili metalowych.

Napęd- 2 silniki: pierwszy silnik pochodził z kosiarki lub z agregatu prądotwórczego i napędzał wentylator do wytwarzania poduszki powietrznej. Do napędu służył drugi silnik, który napędzał śmigło pchające.

Źródło:

[1] Kandefer M. ”Poduszkowiec prawie dla każdego”. ”RMF 24”
[2] Adamczyk M. ”Lądolot dla każdego”. Wprost Nr 1030 (25 sierpnia 2002).
blog comments powered by Disqus