Szczepański Ryszard

Ryszard Szczepański. (Źródło: Copyright Ryszard Szczepański- ”Ornitopter”).
Ryszard Szczepański- konstruktor-amator mieszkający w Sopocie. Zawodowo zajmuje się działalnością rozrywkową, pracuje jako artysta estradowy i organizator imprez artystycznych. Od 1979 r. jego pasją jest konstruowanie maszyn latających, zajmuje się projektowaniem i badaniami mającymi na celu stworzenie urządzenia, które przy wykorzystaniu najnowszych technologii umożliwi spełnienie odwiecznego marzenia człowieka o lataniu jak ptak- budowy ornitoptera.

Ryszard Szczepański jest zapalonym lotniarzem od najwcześniejszych lat istnienia tego sportu w naszym kraju, brał udział w wielu zawodach i imprezach lotniowych, jako pionier tej dyscypliny w Polsce. Uczestniczył także w tak spektakularnych imprezach, jak konkursy lotów organizowane przez firmę Red Bull (lotnie: Pterolotnia, Teropodino, Ornito-bull-dapter). W pionierskich latach 1970-tych zaczął budować lotnie. Pierwszy lot na lotni wykonał 1978 r. Pierwszą motolotnię zbudował w 1979 r. Były to zarówno konstrukcje, które powstały w oparciu o gotowe plany (lotnie Kołodziej "Balans" i Sznapka ”Kanion”) jak i własne projekty: ”Bąk”, ”Fafnir”, ”Teropodino”.

Eksperymentował z różnymi rodzajami napędu, pierwszy udany lot na motolotni odbył się 4.03.1983 r. Oprócz tego stworzył ok. 40 własnych projektów lotni, motolotni i mini-motolotni, mięśniolotów, ornitopterów, entomopterów, szybujących skrzydeł oraz latających pojazdów samochodowych i eranolotu.

Projektowanie skrzydłowca nie mogło odbyć się bez obserwacji ptaków. Budując ornitoptery konstruktor chciał, aby człowiek mógł latać na podobnej zasadzie jak ptaki. Mało kto zdaje sobie sprawę, jakie możliwości może dać latanie na wzór ptaków. Dzięki wieloletnim doświadczeniom i obserwacjom udało mu się odkryć tajemnice tkwiące w ruchomych skrzydłach. Stworzył kilkadziesiąt własnych projektów. Powstawały plany, następnie modele skrzydlatych urządzeń naśladujących żywe ptaki. Po kilku latach, w 1987 r., został zbudowany pierwszy ornitopter-mięśniolot. następnie zaprojektował całkiem nowy i nowatorski w swojej konstrukcji ”Ornitopter”. Jego budowę rozpoczął w 1996 r. Po raz pierwszy został zademonstrowany publicznie 7.08.2002 r.

Konstrukcje:
Szczepański ”Bąk”, lata 1970/1980-te, lotnia.
Szczepański ”Fafnir”, lata 1970/1980-te, lotnia.
Szczepański ”Teropodino”, lata 1970/1980-te, lotnia.
Szczepański-motolotnia, 1979, motolotnia.
Szczepański ”Ornitopter”, 2002, ornitopter.

Galeria

  • Lotnia Ryszarda Szczepańskiego. (Źródło: Copyright Ryszard Szczepański- "Ornitopter").
  • Lotnia Ryszarda Szczepańskiego. (Źródło: Copyright Ryszard Szczepański- "Ornitopter").

Źródło:

[1] ”Ornitopter”. Przegląd Lotniczy Aviation Revue nr 2/2006.
[2] ”Ornitopter”
[3] E-mail od Ryszarda Szczepańskiego z dnia 18.09.2010 r.
blog comments powered by Disqus