Surmanowicz ornitopter 1973, 1973

Ornitopter-wiropłat amatorski. Polska.
Ornitopter-wiropłat amatorski zbudowany przez Mikołaja Surmanowicza. (Źródło: Skrzydlata Polska, wrzesień 1974 r.).

Mikołaj Surmanowicz z Kalisza, będąc już na emeryturze, zbudował w latach 1971-1973 ornitopter- wiropłat.

Na zdjęciu widoczny jest jego mięśniolot z uszkodzonym podwoziem podczas prób, które odbyły się 15.10.1973 r. na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowicach. Dalsze próby miały miejsce w październiku 1974 r. i latem roku następnego i według konstruktora wypadły pomyślnie, mięśniolot wykonał kilka skoków. Dalszym próbom położyła kres śmierć Mikołaja Surmanowicza w 1975 r.

Wg konstruktora próby mięśniolotu wypadły pomyślnie. Twórca mięśniolotu-wiropłatu podawał, że jego konstrukcja była niezwykle trudna i pracochłonna w budowie. Kosztowna i wymagająca poważnych studiów literatury fachowej i matematyki oraz intuicji- przysłowiowego nosa lotniczego. Mięśniolot był wykonany z najlepszych, lecz kosztownych materiałów.

Dzięki rodzinie konstruktora w 2005 r. mięśniolot trafił do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Konstrukcja.
Jednoosobowy wiropłat z wirnikiem trójłopatowym.
Materiały konstrukcyjne to: stale stopowe, duraluminium, drewno balsowe, sosnowe i brzozowe.
Łopaty o  profilu NACA-0012 (zmodyfikowanym). Specjalne rozwiązanie tarczy sterującej wirnika sprawiało, iż mięśniolot był samostateczny.
Belka ogonowa zakończona była statecznikami pionowym i poziomym.
Podwozie trójpodporowe (pierwotnie- dwupodporowe), złożone z przedniego koła typu rowerowego i dwóch małych kół z tyłu po bokach.

Napęd- wirnik napędzany był za pomocą korby o napędzie nożnym, z której obrót przenoszony był przez łańcuch na koło zębate u podstawy kolumny wirnika i dalej na wał wirnika. Wirnik miał powierzchnię 20 m2 a maksymalne obciążenie jednostkowe wynosiło 4,5 kg/m3. Przyrząd sterowy stanowiły obrotowe uchwyty, na które nawinięto cięgna połączone z tarczą sterującą. Szacowana moc potrzebna do startu wynosiła od 0,3 do 0,5 KM.

Dane techniczne (wg [2]):
Masa własna- 17 kg.
Prędkość- 35-40 (wg [3]- 60- 70) km/h, pułap- (wg [3]- 2- 3) m.

Źródło:

[1] ”Polskie konstrukcje amatorskie”
[2] ”Mięśniolot z Kalisza”. Skrzydlata Polska. Wrzesień 1974 r.
[3] "Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie".

blog comments powered by Disqus