Sobkow Stanisław

Stanisław Sobkow urodził się w 1924 r. prawdopodobnie we Lwowie. Gdy był małym chłopcem, rodzice często zabierali go na lwowskie lotnisko. Podziwiał tam podniebne akrobacje. Zafascynowany tym widokiem zaczął budować drewniane modele samolotów.

W 1939 r., jako 16-letni wówczas młodzieniec, usiłował zrealizować budowę szybowca (prawdopodobnie nosił oznaczenie WS-1) oraz małego samolotu amatorskiego WS-2 wg własnych projektów. Plany te przerwała jednak wojna.

Po II wojnie światowej Stanisław Sobkow pracował jako technik w WSK-Okęcie. Mimo wielu różnorodnych trudności, które panowały w naszym kraju tuż po zakończeniu wojny, nie zabrakło entuzjastów prostej budowy samolotów w prymitywnych warunkach warsztatowych. Do grona takich właśnie ludzi należał Stanisław Sobkow. W 1951 r. przystąpił do konstruowania amatorskiego samolotu, który nazwał WS-3 ”Czajka”. Prace zostały ukończone dopiero w 1956 r. W lecie 1956 r. ”Czajka” wykonała pierwszy lot. Samolot Sobkowa demonstrowany był również na pokazach lotniczych w Kielcach i Mielcu. Niestety budowa i pilotaż własnego samolotu były wówczas w Polsce surowo zabronione. Dlatego w 1960 r. samolot WS-3 ”Czajka” został komisyjnie spalony.

Na szczęście spalenie ”Czajki” nie załamało Stanisława Sobkowa, który znów przystąpił do prac nad nową konstrukcją. Był to śmigłowiec o nazwie WS-4 ”Świerszcz”. Jego budowa została ukończona w 1967 r.

Stanisław Sobkow opracował również inne konstrukcje, np. 3-osobowy skuter śnieżny, łódkę motorową, trójkołowiec "Żbik" (czyli przeróbka motoroweru "Komar" na pojazd 4-osobowy!) oraz modyfikacja samochodu "Syrena-103".

Konstrukcje:
WS-1 (Sobkow szybowiec), ok. 1939, szybowiec amatorski.
WS-2, 1939, projekt amatorskiego samolotu sportowego.
WS-3 ”Czajka”, 1956, amatorski samolot sportowy.
WS-4 ”Świerszcz”, 1968, śmigłowiec amatorski.

Źródło:

[1] Borzęcki J. ”Na własnych skrzydłach”. Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Wrocław, Warszawa, Kraków, Gdańsk 1980.
[2] ”Polskie konstrukcje amatorskie”
[3] MW "Konstruktorska pasja Stanisława Sobkowa". Skrzydła. Pismo Załogi WSK PZL Warszawa- Okęcie.

blog comments powered by Disqus