Servotec Limited
Cierva Rotorcraft Company

Brytyjska firma Servotec Limited powstała w 1952 r. Jej założycielem był Jacob Samuel Shapiro. Świadczyła ona usługi w projektowaniu urządzeń techniki śmigłowcowej i wprowadzaniu technicznych innowacji. Między innymi przyczyniła się do wprowadzenia śmigłowców na pokłady statków i miała wkład w rozwój elektrowni wiatrowych. W 1960 r. w firmie Servotec został przez Shapiro opracowany mały, dwumiejscowy śmigłowiec ”Grasshopper” z dwoma współosiowymi wirnikami przeciwbieżnymi. Dwie wersje tej maszyny wykonały pierwsze loty w latach 1962 i 1963, ale próby zawieszono po śmierci finansującego je F.G. Mitchella z firmy Rotorcraft Ltd. Innymi wirnikowymi projektami Shapiro był bezpilotowy śmigłowiec na uwięzi ”Tip Jet”, dwułopatowy wirnik dla wiatrakowców i przeciwbieżne, pracujące w płaszczyźnie poziomej śmigło ogonowe dla kanadyjskiego przemiennopłata Canadair CL-84 ”Dynavert”. Na zamówienie kanadyjskiego koncernu energetycznego Canadian Westinghouse Shapiro zaprojektował też elektryczny śmigłowiec na uwięzi przewidziany dla unoszenia kamery telewizyjnej.

Kiedy w 1965 r. doszło do połączenia firm Rotorcraft Ltd. i Servotec Ltd. z Cierva Autogiro Ltd. i utworzenia nowej organizacji o nazwie Cierva Rotorcraft Company- Shapiro został jednym z głównych jej akcjonariuszy. Otworzyło to możliwości wznowienia prac nad ”Grasshopperem” (na udział w sponsoringu zdecydował się znany przemysłowiec James Weir) i Shapiro szybko przekonstruował śmigłowiec na dwusilnikową maszynę 4-6-miejscową Cierva CR.LTH-1 ”Grasshopper” Mk.III, która była eksponatem na pokazach w Farnborough w 1970 r. Niestety, nieoczekiwana śmierć głównego sponsora Weira spowodowała w końcu 1971 r. wstrzymanie finansowania prac i odłożenie projektu na półkę. W następnych latach firma wykonywała prace projektowe zlecone jej przez takich gigantów przemysłu śmigłowcowego jak Boeing-Vertol Co, Sikorsky Helicopters i Bell Textron Helicopters.

Konstrukcje:
Rotorcraft ”Grasshopper”, 1962, śmigłowiec wielozadaniowy.
Servotec ”Tip Jet”, bezpilotowy śmigłowiec na uwięzi.
Servotec- śmigłowiec elektryczny na uwięzi, śmigłowiec elektryczny na uwięzi.
Cierva CR.LTH-1 ”Grasshopper” Mk.III (Cierva CR Twin), 1969, śmigłowiec wielozadaniowy.

Źródło:

[1] Witkowski J. ”Polski wkład w technikę śmigłowcową”. ”Lotnictwo stulecie przemiany”. Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Wrocław 2003.
blog comments powered by Disqus