Rockwell AGM-114 "Hellfire", lata 1970-te

Przeciwpancerny kierowany pocisk rakietowy. USA.
Przeciwpancerny kierowany pocisk rakietowy Rockwell AGM-114N ”Hellfire ”. (Źródło: US Army).
Pocisk ”Hellfire-2” opracowany został na bazie przetestowanej w warunkach bojowych i cechującej się bardzo wysoką skutecznością rakiety ”Hellfire” stosowanej na śmigłowcach AH-64 ”Apache”. ”Hellfire-2” ma skuteczniejszą głowicę oraz zmodyfikowany system naprowadzania.

W Polsce.

Firma Rockwell oferowała pocisk rakietowy ”Hellfire-2” dla Wojska Polskiego. Zapotrzebowanie na przeciwpancerne pociski kierowane dla samych tylko śmigłowców PZL W-3 ”Huzar” oceniane było na 3000 szt. Oferta była uważana za bardzo atrakcyjną. Technologie stosowane w jego konstrukcji były tak zaawansowane, że dopuszczenie do eksportu wymagało akceptacji Departamentów Stanu i Obrony. Uzyskano ją w grudniu 1995 r. W maju 1996 r. zostało podane do wiadomości, że amerykański pocisk został odrzucony ze względu na dwutygodniowe przekroczenie terminu składania ofert.

Na przełomie lutego i marca 1997 r. przedstawiciele koncernu Boeing North American, Inc. oraz firm z nim kooperujących odwiedzili polskie zakłady związane z produkcją śmigłowca PZL W-3 ”Sokół”, a także przedsiębiorstwa, które miały uczestniczyć w realizacji programu jego bojowej wersji ”Huzara”. Celem wizyty było stwierdzenie możliwości kooperacyjnych z polskim przemysłem w wypadku wybrania przez Polskę oferowanych przez Boeinga urządzeń awioniki i systemów uzbrojenia dla ”Huzara”. Przedmiotem rozmów była także ewentualna produkcja kierowanego pocisku przeciwpancernego ”Hellfire-2” w Polsce.

Konstrukcja:

Dane techniczne:

Galeria

  • Przeciwpancerne kierowane pociski rakietowe Rockwell AGM-114 ”Hellfire ” podwieszone na pylonach śmigłowca AH-1W ”Super Cobra”. (Źródło: US Marine Corps).

Źródło:

[1] ”Ppk dla Huzara”. Nowa Technika Wojskowa nr 6/1996.
[2] ”Konsorcjum Boeinga proponuje integrację awioniki Huzara”. Nowa Technika Wojskowa nr 3/1997.
blog comments powered by Disqus