Aeronautics Defense "Aerostar", lata 2000-ne (?)

Rozpoznawczy bezpilotowy aparat latający. Izrael.
Rozpoznawczy bezpilotowy aparat latający Aeronautics Defense ”Aerostar”. (Źródło: Me via ”Wikimedia Commons”).

Bezpilotowe aparaty latające ”Aerostar” były wykorzystywane przez siły zbrojne:

- Azerbejdżanu- w 2011 r. firma Azad Systems rozpoczęła licencyjną produkcję bezpilotowców ”Aerostar” i ”Orbiter 2M”,

- Holandii- w lutym 2009 r. dla kontyngentu wojsk lądowych w Afganistanie pozyskano w ramach leasingu bal ”Aerostar”. Przeznaczone były do wykonywania zadań taktycznych i operacyjnych. Leasing miał potrwać co najnniej do sierpnia 2010 r. Według niektórych źródeł hclenderskie Aerostary mają problem z osiągnięciem zakładanych parametrów (pułapu i długotrwałości lotu), jednak informacje te zostały zdementowana przez holenderski resort obrony.

W Polsce.

Na kieleckich targach MSPO 2008 firma Aeronautics Defense wystawiła bal ”Aerostar” oraz model systemu rozpoznawczego, którego nośnikiem jest balon na uwięzi Aeronautics Defense ”Skystar 300”.

Na początku grudnia 2009 r. Departamen Zaopatrywania Sil Zbrojnych MON zainicjował próbę zakupu bal szczebla taktycznego średniego zasięgu dla SZ RP. Procedura miała dotyczyć trzech (później tylko dwóch) zestawów bezzałogowców i zrealizowana ma być w ramach Pilnej Potrzeby Operacyjnej w ramach tzw. pakietu afgańskiego. Do przetargu zaproszono trzech oferentów z Izraela: Aeronautics Defense Systems (polski partner G&R) z aparatem Aeronautics Defense ”Aerostar”, Elbit Systems (polski partner Cenrex) z bal Elbit ”Hermes-450” i Israel Aerospace Industries (polski partner MAW Telekom) z aparatem IAI ”Searcher II/III”.

W lutym 2010 r. zakupiono dwa zestawy "Aerostat". Jeden zestaw posiada cztery samoloty z optyką rozpoznawczą i dwie naziemne stacje ich sterowania. Na początku 2011 r. przeprowadzono próby w warunkach bojowych w bazie Ghazni w Afganistanie. Jednak rzeczywiste możliwości zesta­wów "Aerostar" i nieodpowiedzialne podejście izraelskiej firmy do wykonania postanowień kontraktu doprowa­dziły do jego zerwania przez stronę polską w 2012 r. i wycofania tych zestawów z eksploatacji.

Galeria

  • Rozpoznawczy bezpilotowy aparat latający Aeronautics Defense ”Aerostar” prezentowany na targach MSPiO w Kielcach. (Źródło: Copyright Tomasz Hens).

Źródło:

[1] Abraszek P. ”Nowe Hermesy”. Nowa Technika Wojskowa nr 1/2010.
[2] Abraszek P. ”Przemysł lotniczy na MSPO 2008”. Nowa Technika Wojskowa nr 10/2008.
[3] Abraszek P. ”Bezzałogowce w Afganistanie”. Nowa Technika Wojskowa nr 2/2010.
[4] ”Produkcja izraelskich bsl w Azerbejdżanie”. ”Altair. Agencja lotnicza Sp. z o.o.” (10-03-2011 r.).
[5] Borowski J. "Polacy w Afganistanie dostaną nowe samoloty". "Bezzałogowce".
[6] Szopa M. "2015 rokiem bezzałogowców". Lotnictwo nr 7/2015.

blog comments powered by Disqus