PB-BSL-2 "Gwiazda Wschodu", 2010

Rozpoznawczy bezpilotowy aparat latający. Polska.
Bezpilotowy aparat latający PB-BSL-2 ”Gwiazda Wschodu” w locie. (Źródło: Copyright Wojciech Głażewski).
Bezpilotowy aparat latający PB-BSL-2 ”Gwiazda Wschodu” powstał w ramach działalności studenckiego Koła Naukowego Mechaniki i Informatyki Stosowanej Politechniki Białostockiej. Przeznaczony był do udziału w konkursie na projekt Bezzałogowego Statku Latającego VII Międzyuczelnianych Inżynierskich Warsztatów Lotniczych (23-27.09.2010 r.). Warsztaty odbywają się w Akademickim Ośrodku Szybowcowym Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej. PB-BSL-2 powstał w wyniku rozwoju poprzedniej konstrukcji- PB-BSL-1 ”Podlasky”. Został opracowany i zbudowany przez członków Koła Naukowego Mechaniki i Informatyki Stosowanej, są to: Wojciech Głażewski, Szymon Zimnoch, Krystian Jasiński, Filip Pul oraz osoby, które nie należały do Koła, ale były członkami ekipy na zawody: Adriana Sitkowska, Jan Połubiński. Opiekun naukowy projektu- dr Andrzej Łukaszewicz.

PB-BSL-2 ”Gwiazda Wschodu” jest bezpilotowym aparatem latającym przeznaczonym do obserwacji z powietrza obiektów naziemnych (budynków, określonych lokalizacji, linii przesyłowych, granic państw, rurociągów, patrolowania lasów). Dzięki układowi motoszybowca może samodzielnie startować i nabierać wysokości oraz w zależności od warunków pogodowych dokonywać przelotów nie zużywając energii na pracę silnika. Programowanie autopilota uwzględnia wykorzystanie silnika tylko do nabrania wysokości, natomiast kolejne etapy zadania mogą być wykonywane lotem ślizgowym. Start następuje z ręki (lub katapulty), natomiast lądowanie na spadochronie. Ze względu na brak urządzeń do laminowania próżniowego oraz ograniczony budżet, płatowiec został zaprojektowany do wykonania w sposób tradycyjny (balsa).

Budowę PB-BSL-2 zakończono we wrześniu 2010 r. Próby w locie wykazały, że aparat dobrze reaguje na polecenia pilota. Zaobserwowano, że sygnał radiowy z nadajnika video powoduje powstanie drgań i szarpnięć w serwomechanizmach. Rozwiązano ten problem poprzez oddalenie go od serw i przeniesienie go na ogon. Transmisja obrazu i danych przebiegła bez problemu, nawet do odległości 2 km. Wyznacznikiem słuszności koncepcji i sprawności systemu miał być rekordowy lot do Supraśla, miejscowości oddalonej od Białegostoku o 15 km. Niestety nie posiadam informacji, czy doszedł on do skutku.

W dniach 23-27.09.2010 r. odbyły się VII Międzyuczelniane Inżynierskie Warsztaty Lotnicze w Bezmiechowej, których główną częścią były zawody Bezzałogowych Aparatów Latających. BSL PB-BSL-2 ”Gwiazda Wschodu” zajął trzecie miejsce.

Konstrukcja:
Górnopłat wolnonośny o konstrukcji drewnianej.
Płaty posiadają konstrukcję żeberkowo-dźwigarową. Żeberka wykonane z balsy 2,5 mm. Krawędź natarcia wykonane z balsy naklejonej na płaskowniku węglowym, krawędź spływu wykonana z balsy. Płaty posiadają keson z góry i dołu. Pokrycie płatów stanowi folia termokurczliwa.
Kadłub posiada wręgi i podłużnice z przekładki balsowo-sklejkowej grubości 5,5 mm. Pokryty balsą 2,5 mm i impregnowany lakierem akrylowym. Rura kadłubowa wykonana z laminatu i pokryta lakierem nitro.
Usterzenie motylkowe. Stateczniki wykonane z deseczek balsowych grubości 5 mm i wzmocnione dźwigarami węglowymi. Olaminowane i pokryte lakierem akrylowym.
Start następuje z ręki lub katapulty, po powrocie na miejsce lądowania, następuje wyłączenie silnika, rozwinięcie spadochronu i swobodne opadnięcie na ziemię. Przedział spadochronu znajduje się tuż za płatem.

Wyposażenie: pokładowe układy pomiarowe (GPS, czujnik temperatury, czujnik prądu, pomiar napięcia), systemy rozpoznania: kamera video, aparat fotograficzny Canon PowerShot SD400.

Naziemna stacja kontroli lotu (NSKL) ma postać walizki w której znajduje się 15-calowy monitor LCD. Sygnały z BSL-a odbierane są za pomocą kierunkowej anteny panelowej zamontowanej na wysięgniku rozkładanym z wnętrza stacji. Cały lot jest rejestrowany. Do NSKL podłączony jest komputer wyświetlający trasę lotu. Stacja ma własne zasilanie.

Silnik- elektryczny.

Dane techniczne PB-BSL-2 (wg [2]):
Rozpiętość- 3,175 m, długość- 1,763 m, wysokość- 0,376 m, powierzchnia nośna- 70,0 dm2.
Masa startowa- 3,6 kg.

Źródło:

[1] ”PB-BSL-2 GWIAZDA WSCHODU BEZZAŁOGOWY STATEK LATAJĄCY- prezentacja”. ”Międzyuczelniane Inżynierskie Warsztaty Lotnicze”
[2] ”PB-BSL-2 GWIAZDA WSCHODU BEZZAŁOGOWY STATEK LATAJĄCY- opis konstrukcji”. Białystok 2010. ”Międzyuczelniane Inżynierskie Warsztaty Lotnicze”
[3] ”Koło Naukowe Mechaniki i Informatyki Stosowanej Politechniki Białostockiej”
[4] ”Międzyuczelniane Inżynierskie Warsztaty Lotnicze”
[5] Informacje uzyskane od Wojciecha Głażewskiego.
blog comments powered by Disqus