Pipistrel "Taurus", 2002

Szybowiec (motoszybowiec) ultralekki. Słowenia.
Szybowiec (czasami klasyfikowany jako motoszybowiec) ”Taurus” został zbudowany w firmie Pipistrel w Ajdovšcinie. Jest to pierwszy na świecie ultralekki motoszybowiec dwumiejscowy z miejscami obok siebie o doskonałości 1:40, z chowanym dwukołowym, dwuśladowym podwoziem, napędzany silnikiem spalinowym. W przyszłości silnik spalinowy miał zostać zastąpiony przez silnik elektryczny. Motoszybowiec oferuje użytkownikowi całkowitą niezależność od pomocy osób trzecich w przygotowaniu i starcie do lotu, a także możliwość samodzielnego skołowania po locie. Po nabraniu wysokości można wyłączyć i schować silnik wewnątrz kadłuba i wykonywać lot szybowcowy. Można także uruchomić silnik w locie ponownie po uprzednim jego wystawieniu z kadłuba do pozycji roboczej. Kabina jest bardzo ergonomiczna i wygodna z doskonałą widzialnością na zewnątrz.

Motoszybowiec jest dwusterem i doskonale nadaje sie do ośrodków szkolenia jako motoszybowiec do zaawansowanego szkolenia w przelotach szybowcowych i w szkoleniu podstawowym.

W Polsce.

Przedstawicielem firmy Pipistrel w Polsce jest firma UltraLight Centrum. Oferuję ona dostawę samolotów ”Sinus”, ”Virus” i ”Taurus”.

Konstrukcja:

Dane techniczne:

Źródło:

[1] Reklama. Przegląd Lotniczy Aviation Revue nr 10/2006.
[2] ”UltraLight Centrum”
blog comments powered by Disqus