S-7 (Nammo NLPR-70)

Niekierowany pocisk rakietowy. Norwegia/Finlandia.

Niekierowany pocisk rakietowy NLPR-70 kal. 70 mm (2,75 cala) został opracowany i jest produkowany w skandynawskiej firmie Nammo. Przeznaczone są do zwalczania szerokiego zakresu celów nawodnych i naziemnych, w tym lekko opancerzonych pojazdów i infrastruktury.

W Polsce.

Niekierowane pociski rakietowe NLPR-70 kal. 70 mm produkowane są na licencji w Polsce w Zakładach Metalowych Mesko S.A. w Skarżysku Kamiennej, w ramach projektu offsetowego kompensującego wartość kontraktu na dostawę samolotów Lockheed Martin F-16C/D ”Jastrząb”. Pociski te otrzymały w Polsce nazwę S-7. Przewidziane są m.in. do uzbrojenia śmigłowców PZL W-3WA Huzar/W-3PL Głuszec, Mil Mi-8/Mi-17 oraz Mil Mi-24.

Ich próbne odpalenia były realizowane ze śmigłowca W-3W od jesieni 2006 r. i kontynuowane w 2007 r. na poligonach w Nadarzycach i Nowej Dębie. Pociski były wówczas odpalane ze standardowej 7-prowadnicowej wyrzutni LAU-7.Opracowano również nową 15-lufową wyrzutnię WW-15 lub WW-15N (WW-15N jest modyfikacją wyrzutni z rozstawem zaczepów dla śmigłowców NATO).

W 2008 r. produkowane były w Polsce silniki oraz głowice ćwiczebne pocisków S-7, głowice bojowe i zapalniki były dostarczane przez Nammo. W kolejnym etapie polonizacji produkcji pocisku przewidywano uruchomienie w Polsce produkcji głowicy bojowej i jej zapalnika.

Konstrukcja:

Dane techniczne:

Źródło:

[1] Kiński A. ”Nowe opracowania Zakładu Uzbrojenia Lotniczego ITWL”. Nowa Technika Wojskowa nr 9/2008.
[2] ”Rakietowe Mesko”. e-RAPORT MSPO 4/2010. ”Altair. Agencja lotnicza Sp. z o.o.”
blog comments powered by Disqus