Göppingen Gö-3 "Minimoa", 1935

Szybowiec wyczynowy. Niemcy.
Szybowiec wyczynowy Göppingen Gö-3”Minimoa” w locie. (Źródło: Kogo via ”Wikimedia Commons”).

Szybowiec wysokowyczynowy Göppingen Gö-3”Minimoa” posiadał pięknie ukształtowane skrzydła o podwójnym wzniosie. Oblatany został w 1935 r. Zbudowano ok. 100 egz.

W Polsce.

Szybowce ”Minimoa” były używane również w pierwszych latach powojennych w Polsce. Były to szybowce przejęte na lotniskach opuszczonych przez okupanta. Na przełomie lipca i sierpnia 1945 r. członkowie warszawskiego Koła Lotniczego Studentów Szkoły Inżynierskiej im. Wawelberga i Rotwanda wykonywali loty na ”Minimoa” (dowieziony z OWL Bydgoszcz) w byłej szkole NSFK w Rzadkowie k/Piły na Pomorzu. W drugiej połowie 1945 r. jeden szybowiec ”Minimoa” odnaleziono na terenie byłej szkoły szybowcowej Luftwaffe w Ligotce Dolnej. Łącznie wyremontowano i dopuszczono do lotu 4 egz. Latano na nich m.in. w Aeroklubach: Bydgoskim, Warszawskim, Łódzkim w Instytutucie Szybownictwa i na Żarze. Wycofane zostały na początku lat 1950-tych.

W latach 2000- nych w Zakładzie Szybowcowym „JEŻÓW” Henryk Mynarski został przeprowadzony remont szybowca Göppingen Gö-3 ”Minimoa”.

Konstrukcja:

Dane techniczne ”Minimoa” (wg [2]):
Doskonałość- 25,7.

Galeria

  • Szybowiec Göppingen Gö-3”Minimoa” w polskich barwach. (Źródło: Technika Lotnicza i Astronautyczna nr 4/1983).
  • Szybowiec Göppingen Gö-3 ”Minimoa” wyremontowany w Zakładach Szybowcowych ”JEŻÓW” Henryk Mynarski. (Źródło: Zakład Szybowcowy JEŻÓW).

Źródło:

[1] Morgała A. ”Szybowce z biało-czerwoną”. Lotnictwo z szachownicą nr 18.
[2] Morgała A. ”Nie tylko z szachownicą. Pierwsze szybowce w Polsce po roku 1945”. Lotnictwo z szachownicą nr 25.
blog comments powered by Disqus