Gaweł Jacek

Jacek Gaweł i szkielet samolotu ultralekkiego- repliki myśliwca Gaweł Nieuport 24 bis. Źródło: Nowiny 24 - Wiadomości Rzeszów, Wiadomości Podkarpacie).

Jacek Gaweł, biznesmen z Krasnego k. Rzeszowa i lotnik z zamiłowania, budowniczy repliki francuskiego myśliwca z czasów I wojny światowej.

Lotniczego bakcyla połknął jeszcze w dzieciństwie, za sprawą ojca. Bowiem tato Jacka, pan Zbigniew był wielkim pasjonatem szybownictwa. Często startował na szybowcu z lotniska w Jasionce. Często na lotnisko zabierał z sobą syna, który z bliska oglądał różne samoloty. Potem razem latali też na śmigłowcach PZL Mi-2 oraz małych pasażerskich samolotach, zwłaszcza PZL M20 "Mewa". Młody Jacek marzył nawet o rozpoczęciu nauki w dęblińskiej Szkole Orląt, ale w końcu jego losy potoczyły się inaczej. Zrezygnował z Dęblina głównie ze względu na dużą odległość od domu, a na naukę w Szkole Orląt trzeba by poświecić przynajmniej kilka lat.

Jednak z latania nie zrezygnował. Pierwszy raz samodzielnie uniósł się w powietrze na paralotni. Wcześniej ukończył specjalny kurs dla początkujących w Aeroklubie Stalowa Wola. Potem przeszedł kolejne szkolenie motolotniarza na Słowacji. Wykonywał grupowe przeloty na motolotni z gronem znajomych pasjonatów. Podczas jednego z takich zlotów spotkał Krzysztofa Cwynara z Bliznego, który wciągnął go w poważne lotnictwo, takie z prawdziwymi sztywnymi skrzydłami. Pan Krzysztof był dużym autorytetem dla początkujących lotników, ponieważ już wcześniej zbudował bardzo udany dwumiejscowy samolot GP-5 i był w trakcie prac nad budową repliki myśliwca Cwynar Nieuport 11.

Jacek Gaweł postanowił również zbudować replikę myśliwca z I wojny światowej. Jego wybór padł na samolot Nieuport 24 bisC1. Budowę rozpoczął ok. 2012 r., jednak po kilku latach prace nad nim zostały przerwane.

Konstrukcje:
Gaweł Nieuport 24 bis, 2015, samolot ultralekki- replika myśliwca z okresu I wojny światowej.

Źródło:

[1] Siwak S. "Biznesmen z Krasnego buduje replikę francuskiego myśliwca". Nowiny 24 - Wiadomości Rzeszów, Wiadomości Podkarpacie.
blog comments powered by Disqus