Mazera Waldemar

Waldemar Mazera pozuje przy swoim samolocie Nieuport 17. Źródło: Latające Repliki).
Waldemar Mazera, biznesmen z Przeworska i lotnik z zamiłowania, samodzielnie zbudował replikę francuskiego myśliwca z czasów I wojny światowej.

Lotniczą pasją zaraził się jeszcze w dzieciństwie. Najpierw puszczał latawce, później kleił modele, konstruował własne samolociki- szybowce i maszyny na uwięzi z silnikiem napędzanym eterem. Na początku było tak, że mój model rozbijał się o ziemię po chwili od startu, natychmiast był naprawiany i znowu lądował na ziemi. Było wiele takich prób, zanim nauczyłem się robić to dobrze- wspomina. Jako dziecko jeździł z kolegami na rowerach do oddalonej o kilkanaście kilometrów Sieniawy, żeby podziwiać samolot PZL An-2 w tamtejszym PGR- ze, gdzie rozpylał nawozy i opryski.

Po ukończeniu szkoły podstawowej Waldemar Mazera złożył dokumenty do Szkoły Orląt w Dęblinie, ale termin badań lekarskich zbiegł się z chorobą i nie przeszedł ich pomyślnie. Nigdy nie podjął drugiej próby. Życie, jak to bywa, ułożyło się inaczej, więc do swojej pasji wrócił dopiero jako dorosły człowiek. Chociaż ani na chwilę nie przestał być na bieżąco z wiedzą lotniczą- jeździł na pokazy, gromadził literaturę. W tym czasie założył rodzinę, podjął pracę, otworzył Firmę Handlowo-Usługową Maxwa. Pasja zeszła na drugi plan na wiele lat.

Na początku lat 2000- nych zobaczył nad morzem motoparalotniarzy. To przecież najprostsza forma latania- pomyślał. Zaraz po powrocie zaczął szukać, pytać, ukończył kurs paralotniowy. Stał się posiadaczem własnej paralotni, do której później dokupił napęd. Uwielbia podziwiać Podkarpacie z lotu ptaka i fotografować z góry- jest zapalonym fotografem. Uczestnicząc w zlotach i spotkaniach motoparalotniarzy, poznał Krzysztofa Cwynara z Bliznego, który miał już wtedy zaawansowaną w budowie replikę Nieuport 11. Pokazał on, że zbudowanie własnej maszyny to wspaniała pasja i ogromna satysfakcja.

Waldemar Mazera zawsze marzył o własnym dwupłatowcu, ponieważ to najbardziej klasyczny i piękny model. Zapalił się do pomysłu budowy własnej repliki. W latach 2012- 2016 zbudował samolot ultralekki- replikę myśliwca Nieuport-17, który powstał na bazie zakupionych w Kanadzie planów Circa Reproductions Nieuport 17.

Konstrukcje:
Mazera Nieuport 17, 2016, samolot ultralekki- replika myśliwca z okresu I wojny światowej.

Źródło:

[1] Siwak S. "Mieszkaniec Przeworska zbudował replikę samolotu z I wojny". nowiny24.
[2] Hadała K. "Nieuport z podkarpackiego. Biznesmen zbudował replikę myśliwca". Lotnicze podkarpackie.
[3] Waldemar Mazera - informacje.
blog comments powered by Disqus