Fusioncopter Sp. z o.o.

Logo firmy Fusioncopter Sp. z o.o. (Źródło: Fusioncopter Sp. z o.o.).

Firma Fusioncopter Sp. z o.o. została założona w 2012 r. w Warszawie przez Jacka Lichotę, przedsiębiorcę i zapalo­nego pilota prywatnego. Głównym konstruktorem został Jarosław Kowalski. Spółka skupiła wokół prowadzonych swoich projektów grono konstruktorów i obliczeniowców wywodzących się z PZL Okęcie i PZL Świdnik. W miarę postępu prac do zespołu dołączyli kolejni pasjonaci lotnictwa: konstruktorzy, inżynierowie, technicy, pilot doświadczalny.

Firma zajmuje się pracami badawczo- rozwojowymi wiatrakowców oraz ich komponentów. Podjęte prace nad innowacyjnym projektem czteromiejscowego wiatrakowca dwusilnikowego Fusioncopter FC-4, którego prototyp został oblatany w 2017 r. W wyniku prac rozwojowych został opracowany kolejny wiatrakowiec Fusioncopter W04 w tym samym układzie (czteromiejscowy, dwusilnikowy). Opracowano również projekt wiatrakowca dwumiejscowego, na produkcję którego udzielono licencji firmie zewnętrznej.

W firmie wdrożono również projekt ultralekkiego wiatrakowca JK-2 NANO. Pomysłodawcą i konstruktorem tej małej ma­szyny jest inż. Jarosław Kowalski, który w czasie wolnym, postano­wił w ramach dodatkowego wy­zwania stworzyć jak najprostsze urządzenie latające.

Konstrukcje:
Fusioncopter FC-4, 2018, wiatrakowiec wielozadaniowy.
Fusioncopter JK-2 NANO, 2019, wiatrakowiec ultralekki.
Fusioncopter W04, 2020, wiatrakowiec wielozadaniowy.

Galeria

  • Montaż prototypu wiatrakowca Fusioncopter FC-W04. (Źródło: Fusioncopter Sp. z o.o.).
  • Produkcja seryjna wiatrakowców Fusioncopter JK-2 NANO, maj 2020 r. (Źródło: Fusioncopter Sp. z o.o.).

Źródło:

[1] Fusioncopter NANO.
[2] KRS online - Krajowy Rejestr Sądowy - darmowa ....
[3] Krawcewicz K. " Konstrukcje JK-2 Nano. Po prostu latasz". Przegląd Lotniczy Aviation Revue nr 11/2019.

blog comments powered by Disqus