Liśkiewicz (Leszkiewicz) Edward
Edward Liśkiewicz (Leszkiewicz) pochodził z Warszawy, aeronauta i spadochroniarz, wykonał wiele publicznych wzlotów na balonach i skoków spadochronowych z balonu w trakcie pokazów organizowanych na terenie Rosji. Jego nazwisko znalazło się na liście wynalazców spadochronu, sporządzonej w 1892 r. przez jednego z oficerów Głównego Zarządu Inżynierii armii rosyjskiej. Jako aeronauta i skoczek, wraz z żoną Bronisławą Szedzik, konstruował własne balony i spadochrony- demonstrowane na pokazach.
Pierwszy pokaz skoków Liśkiewicza w Warszawie odbył się 8.05.1892 r. na Polu Mokotowskim. Prasa pisała wówczas, że Warszawę nazwać można miastem aeronautów. Był trzecim aeronautą i skoczkiem spadochronowym Warszawy. O jego pokazie pisano: Balon, napełniony ogrzanym powietrzem, około godziny 7 wieczorem poszybował w górę, spadek zaś przy pomocy spadochronu nastąpił w niespełna trzy minuty później poza polem wyścigowym”. O jego skokach wspomniał w swych Kronikach także Bolesław Prus. W satyrycznej Musze w 1892 r. żartowano przy okazji jego pokazów w Marcelinie, opatrując rysunek jego balonu dialogiem: I czy on się nie zabije? Prawdopodobnie nie, przynajmniej na afiszu nic o tem nie stało...
Według relacji udzielonej przezeń prasie nigdy nie uczył się latać balonem czy skakać na spadochronie. Widział w Warszawie pokazy Charlesa Leroux i Józefa Dzikowskiego. To starczyło za naukę. Wystartował i skoczył. W połowie maja dał w Warszawie drugi pokaz, po czym udał się w tournee po Rosji. Rozpoczął od Wilna. Towarzyszyła mu żona, występująca pod pseudonimem- Bronisława Szedzik. Z Wilna wyruszyli do Kowna. Tutaj skakali oboje. W połowie sierpnia przybyli do Rygi. Pierwszy pokaz dali 27 sierpnia. 30 sierpnia w powietrze wzniosła się Bronisława. Oboje wykonali w Rydze po dwa loty i skoki spadochronowe. Trzeci lot Bronisławy był nieudany. Przy napełnianiu balonu ogrzanym powietrzem pękła powłoka. Na szczęście zdołano ją na tyle wystarczająco szybko usunąć znad pieca, że nie zapaliła się, co byłoby dla aeronautów ogromną stratą. 3.06.1893 r. Edward Liśkiewicz wykonał w Kijowie swój 42 skok spadochronowy. Przyjechał tutaj już bez żony, która porzuciła zajęcie aeronauty i skoczka spadochronowego. W 1893 r. w jej ślady poszedł również Edward Liśkiewicz, którego dalsze losy nie są znane.
Konstrukcje:
Liśkiewicz balon, 1892-1893, balon na ogrzane powietrze.
Źródło:
[1] Januszewski S. "Pionierzy. Polscy pionierzy lotnictwa 1647- 1918. Tom 1". Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Wrocław 2017.