Sordyka Balloon construction, 1917

Projekt balonu wojskowego. Polska / USA.
Układ balonu, gondoli, usterzenia i konstrukcja spadochronu wg patentu Józefa Sordyki. (Źródło: Januszewski S. ”Wynalazki lotnicze Polaków 1836- 1918”).
W dniu 5.12.1917 r. Józef Sordyka zgłosił do opatentowania w USA rozwiązanie konstrukcji balonu wojskowego. Patent nr 1.274.207, wydano mu 30.07.1918 r.

Balon przeznaczony był do transportu żołnierzy, obserwacji i bombardowania pozycji nieprzyjaciela i wyposażo­ny w urządzenia umożliwiające kierowanie lotem i w spadochron ratowniczy sprowadzający balon z gondolą na ziemię.

Przedmiotem rozwiązania był układ i połączenie powłoki gazowej balonu z gondolą, żagiel- ster kierunku, a przede wszystkim spado­chron ratowniczy. Usytuowano go wewnątrz rurowe­go stojaka biegnącego przez powłokę gazową balonu i połączono z koszem- gondolą. W gondoli umiesz­czono mechanizmy otwierające, zamykające i skła­dające spadochron ponad powłoką gazową balonu. Czasza spadochronu typu parasola osadzona została na trzpieniu zakończonym u góry kołpakiem. Na trzpieniu tym oparto ślizgacz (pierścień). Łączy się on pałąkami z żebrami czaszy. Przesuwając ten pierścień w górę lub w dół można czaszę rozkładać lub składać wzdłuż trzpienia. Dolny kraniec trzpienia zakończo­ny jest dyskiem wspartym na sprężynie wewnątrz elementu rurowego (podobnie jak tłok w cylindrze). Pomiędzy pierścieniem ślizgowym a dyskiem trzpień otoczony jest sprężyną. Pierścień można ściągać w dół za pomocą linki i kołowrotu umieszczonego w gondoli i w ten sposób składać spadochron. Ściska­jąc z kolei sprężynę, na której wsparty jest dysk trzpienia można spadochron wciągać do wnętrza stojaka rurowego biegnącego przez powłokę gazową balonu. W przypadku awarii balonu zwolnienie w gondoli odpowiedniej linki uwalnia dysk, który przesuwa się w górę wysuwając z balonu trzpień i złożony spadochron. Zwolnienie kolejnej linki au­tomatycznie otwiera czaszę spadochronu, dzięki cze­mu statek powietrzny może łagodnie opaść na ziemię.

Brak informacji wskazujących, że twórca podjął reali­zację kreślonych w patencie rozwiązań.

 

Galeria

  • Układ balonu, gondoli, usterzenia i konstrukcja spadochronu wg patentu Józefa Sordyki. (Źródło: ”Google Patents”).

Źródło:

[1] Januszewski S. "Pionierzy. Polscy pionierzy lotnictwa 1647- 1918. Tom 1". Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Wrocław 2017.
[2] Januszewski S. "Wynalazki lotnicze Polaków 1836- 1918". Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Wrocław 2013.
[3] Google Patents.
blog comments powered by Disqus