Rumstein samolot, 1910

Samolot pionierski. Polska / Austro-Węgry.

W 1910 r. Abraham Rumstein stał się właścicielem dwumiejscowego samolotu dwupłatowego o konstrukcji drewnianej, niewiele różniącego się od samolotu Farman, a zbudowanego w wytwórni lotniczej firmy Lohner w Wiedniu. Niektóre źródła podają, że wytwórnia zbudowała samolot jego własnego projektu.

Organi­zatorzy Lwowskiego Tygodnia Lotniczego (9- 15.10.1910 r.) na Błoniach Janowskich liczyli, że przeprowadzone zostaną publiczne pokazy tego sa­molotu, loty próbne- do czego nie doszło. Samolot był eksponowany na dziedzińcu gmachu Stowarzy­szenia Techników, prasa pisze, że chociaż samolot ten nie latał to wystawiony był w stanie połamanym (pła­ty). Z tego powodu zapewne, 12 października doszło jedynie do próby kołowania samolotu na polu wzlo­tów.

Brak jest późniejszych informacji o lotach Rum­steina. Być może nie dysponował on odpowiednimi kwalifikacjami jako pilot i albo rozbił samolot albo go sprzedał.

Źródło:

[1] Januszewski S. "Pionierzy. Polscy pionierzy lotnictwa 1647- 1918. Tom 1". Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Wrocław 2017.
blog comments powered by Disqus