Rumbowicz samolot, 1910
W dniu 2.06.1910 r. Witold Rumbowicz zawiadomił Ministra Wojny Rosji, że- interesując się od dawna techniką lotniczą- opracował projekt samolotu, którego zalety, w porównaniu ze współczesnymi, polegać mają na lepszym zabezpieczeniu stateczności poprzecznej i rozwiązaniach systemu sterowania lotem.
Odwoływał się przy tym do opinii profesorów Politechniki Lwowskiej (Zygmunt Sochacki, Maksymilian Huber), którzy wysoko ocenili projekt, nad którym Rumbowicz rozpoczął pracę jeszcze jako student Szkoły Politechnicznej Lwowskiej i radzili podjęcie realizacji, oferując przy tym pomoc różnych klubów. Szczególne uznanie zyskały nowe rozwiązania układu sterowania i stabilizacji poprzecznej samolotu. Ja jednak- pisał Rumbowicz w piśmie do Ministra Wojny- jako rosyjski poddany, uważam za swój obowiązek przedstawić wynalazek Rosji. Gdyby projekt wzbudził zainteresowanie Ministerstwa Wojny Rosji, prosił w piśmie o dotację, chciałby go bowiem rozwinąć i zrealizować. Pierwszy egzemplarz samolotu wykonałby dla siebie, kolejne zaś mógłby budować dla Ministerstwa Wojny.
W piśmie nie przedstawiał projektu, deklarował, że może przyjechać do Petersburga i osobiście go zaprezentować, o ile Ministerstwo Wojny podróż tę sfinansuje.
Jako, że nie podawał żadnych informacji technicznych to 15.06.1910 r. Oddział Elektrotechniczny Głównego Zarządu Inżynierii (GIU) zwrócił się do niego z prośbą o nadesłanie opisu, rysunków i obliczeń samolotu, niezbędnych dla oceny jego wartości. Zgodnie z obowiązującą procedurą GIU podkreślało, że przesłanie materiałów do niczego Urzędu nie zobowiązuje, poza tym, że chronić będzie uzyskane od wynalazcy informacje w tajemnicy. Ne udało się dotychczas odnaleźć dalszego ciągu tej korespondencji. Prawdopodobnie projektowany w 1910 r. przez Rumbowicza samolot rozwijany był dalej, już wspólnie, przez Rumbowicza i Tomasza Flegiera i zbudowany w 1912 r. w Warszawie z udziałem inż. Stępowskiego (patrz Flegier samolot).
Nie ulega wątpliwości, że Ministerstwo Wojny jego oferty nie przyjęło.
Źródło:
[1] Januszewski S. "Pionierzy. Polscy pionierzy lotnictwa 1647- 1918. Tom 1". Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Wrocław 2017.[2] Januszewski S. "Tajne wynalazki lotnicze Polaków: Rosja 1870-1917". Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej. Wrocław 1998.